Ból zębów - nadwrażliwość

Codzienne funkcjonowanie znacząco utrudnia ból zębów nadwrażliwość jest niestety powszechnym problemem. W tym artykule wyjaśnimy, jak leczyć ból zębów nadwrażliwość utrudnia życie.

Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?

Na wstępie warto wyjaśnić, że jest to nadmierna reakcja zęba na takie czynniki, jak ciepło i zimno. Ból zębów nadwrażliwość najczęściej objawia się jako krótki i ostry ból wywołany reakcją odsłoniętej zębiny na bodźce termiczne, chemiczne oraz dotykowe. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że niektóre procedury stomatologiczne też mogą powodować ból. Nie wszyscy wiedzą, że zębina jest pokryta szkliwem w koronowej części, a w części korzeniowej cementem. Do odsłonięcia zębiny może prowadzić utrata tych tkanek i w ten sposób powstaje nadwrażliwość. W wyniku odsunięcia dziąsła lub utraty szkliwa może nastąpić odsłonięcie zębiny. Utrata szkliwa wywołana erozją jest kluczowym czynnikiem odpowiadającym za powstawanie nadwrażliwości.

Co zrobić, gdy bolą wszystkie zęby?

Obecność w jamie ustnej kwasów pochodzenia zewnętrznego i wewnętrznego jest kolejnym czynnikiem wpływającym na erozję. Kwasy pochodzenia zewnętrznego biorą się z owoców cytrusowych, napojów gazowanych oraz soków owocowych. Z kolei kwasy pochodzenia wewnętrznego występują, gdy pacjent ma zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia lub refluks żołądkowo-przełykowy. Trzeba także dodać, że obecność płytki nazębnej jest dodatkowym czynnikiem odpowiedzialnym za zmiękczanie szkliwa oraz jego ścieranie. Płytka w swoim składzie zawiera bakterie oraz kwasy, które bardzo negatywnie oddziałują na powierzchnię szkliwa. Można śmiało powiedzieć, że wystąpienie nadwrażliwości jest najczęściej skutkiem utraty szkliwa. To skutkuje tym, że pacjent unika szczotkowania wrażliwych miejsc. To nie prowadzi do niczego dobrego, ponieważ w tym miejscach zaczyna się odkładać płytka nazębna. Nieprawidłowa technika szczotkowania zębów może być dodatkowym problemem. Tak samo używanie twardej szczoteczki lub używanie zbyt dużej siły. Wszystkie wyżej wymienione czynniki mogą powodować niszczenie oraz utratę tkanki dziąsła. Najlepiej kupić szczoteczkę manualną o średniej twardości.

Jak długo utrzymuje się nadwrażliwość zębów?

Dodatkowe czynniki predysponujące do urazu mechanicznego występują u niektórych pacjentów. Chodzi tu przede wszystkim o cienkie dziąsło, zęby przedtrzonowe oraz wydatne kły. Niestety stosunkowo często występuje nadwrażliwość, a źródła podają, że cierpi na nią co piąty człowiek. Ból zębów nadwrażliwość może pojawić się w każdym wieku, ale na okres między 30 – 40 rokiem życia przypada szczyt zachorowań. Przeważnie dotyczy pierwszych zębów przedtrzonowych oraz kłów. Nadwrażliwość może być też związana ze starciem zębów, które u mężczyzn jest dużo bardziej nasilone. Zabiegi periodontologiczne też mogą ją wywoływać. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak zlikwidować ból zębów nadwrażliwość. Oddychanie na zimnym powietrzu też może w skrajnych przypadkach wywołać nadwrażliwość, dlatego warto zachować szczególną ostrożność. Podstawą są oczywiście regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.