Co zrobić, gdy rusza się stały ząb?

Ruszający się ząb stały może być skutkiem urazu mechanicznego lub świadczyć o chorobie w obrębie jamy ustnej. Niezależnie od źródła występowania tego problemu nie należy bagatelizować takiego stanu rzeczy. Ruszający się ząb w każdym przypadku wymaga niezwłocznej konsultacji stomatologicznej. W niektórych wypadkach istnieje możliwość uratowania ruszającego się zęba, dlatego warto udać się z takim problemem do dentysty, aby poznać możliwe rozwiązania. Co zrobić gdy rusza się stały ząb? Jakie są przyczyny ruszania się zębów? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego ruszają się zęby stałe?

Ruszanie się zębów stałych można zaobserwować podczas codziennych czynności, takich jak szczotkowanie zębów, gryzienie czy żucie. Istnieje wiele przyczyn ruszania się zębów stałych. Do najczęstszych zdecydowanie należą urazy mechaniczne, powstałe m.in. na skutek mocnego uderzenia w ząb. Na ruszanie się zębów może mieć wpływ również bruksizm, czyli zgrzytanie zębami podczas snu.
Bardzo często rozchwiane zęby towarzyszą różnego rodzaju schorzeniom w obrębie jamy ustnej. Można zaliczyć do nich zaawansowaną próchnicę lub nieleczoną paradontozę, czyli chorobę przyzębia.
Ruszanie się zębów stałych może być spowodowane również leczeniem ortodontycznym. W takiej sytuacji najczęściej nie ma powodów do niepokoju, jednak warto skonsultować taki stan rzeczy ze swoim lekarzem ortodontą. Rozchwianie zębów może być również powikłaniem po leczeniu kanałowym.

Czy stały ząb może wypaść?

Wiele osób zastanawia się, co zrobić, gdy rusza się stały ząb i czy taki ząb w ogóle może wypaść. Okazuje się, że rozchwiany ząb stały jest oznaką tzw. ruchomości zębów. Zjawisko to polega na wychyleniu korony zęba w stosunku do kości. Jeśli zauważymy, że nas ząb stały się rusza, powinniśmy niezwłocznie udać się do stomatologa, który opracuje odpowiedni plan działania. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać takiego zęba i samodzielnie nim poruszać, ponieważ wszelkie działania w obrębie rozchwianego zęba mogą skończyć się jego utratą. Ruszający się ząb stały to bardzo poważny objaw, który może świadczyć o występowaniu choroby w obrębie jamy ustnej, dlatego nie należy go bagatelizować.

Co zrobić gdy rusza mi się stały ząb?

Wiele osób zastanawia się co zrobić gdy rusza się stały ząb. Otóż najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest niezwłoczny kontakt z lekarzem stomatologiem. Po zauważeniu zwiększonej ruchomości zęba należy udać się na konsultację stomatologiczną, podczas której lekarz ustali konkretny plan działania. Stomatolog podczas badania jest w stanie ocenić stopień wychylenia zęba i na tej podstawie określić, czy dany ząb da się uratować. Do sprawdzania stopnia wychylenia zęba używa się periotestu.
Istnieją cztery stopnie wychylenia zębów. Pierwszy stopień oznacza minimalną ruchomość zęba, która wynika z ich fizjologii, natomiast ostatni stopień wychylenia oznacza zazwyczaj, że danego zęba nie uda się już uratować. Oprócz badania periotestem do przeprowadzenia odpowiedniej diagnozy i opracowania sposobu leczenia niezbędne okazuje się wykonanie zdjęcia RTG.