Czym wypełnić ukruszony ząb?

Jednym z powodów wizyt u stomatologa jest konieczność korekty estetycznej ukruszonych lub złamanych zębów, szczególnie przednich. Duży ubytek jest niemożliwy do ukrycia i najczęściej powoduje dyskomfort u pacjenta. Dowiedz się, jak można naprawić złamanie, czym wypełnić ukruszony ząb i kiedy konieczne jest wstawienie zęba sztucznego lub implantu.

Czy można przykleić kawałek zęba?

Do złamania lub ukruszenia zęba dochodzi najczęściej w wyniku wypadku komunikacyjnego, upadku, pobicia, wypadku związanego z uprawianiem sportu, szczególnie, jeśli chodzi o sporty kontaktowe i takie, w których używa się różnego rodzaju twardych kijów i pałek, gryzienia twardego jedzenia lub próby podważenia zębami twardych przedmiotów (na przykład otwarcia butelki). Z ukruszonym lub złamanym zębem należy jak najszybciej udać się do dentysty, i, jeżeli to możliwe, warto zabrać ze sobą odłamany kawałek.

W szczególnych przypadkach, kiedy ząb jest zdrowy, do złamania doszło jedynie w obrębie szkliwa i zębiny, a odłamany fragment jest w całości, dentysta może być w stanie po prostu go przykleić. Niestety, bardzo często nie ma możliwości odzyskania ułamanego kawałka lub nie nadaje się on do uzupełnienia powstałego ubytku. Więc czym wypełnić ukruszony ząb? Jaka metoda jest najlepsza?

Czy da się uratować ukruszony ząb?

Z ukruszonym lub złamanym zębem należy jak najszybciej udać się do lekarza stomatologa, który oceni rodzaj uszkodzenia i ogólny stan zęba i zaproponuje najbardziej odpowiednie postępowanie. W wypadku, kiedy uszkodzony ząb wykazuje objawy zaawansowanej próchnicy i doszło do zakażenia w obrębie miazgi zęba, przed wykonaniem jakichkolwiek napraw natury estetycznej należy przeprowadzić leczenie kanałowe, a czasem uszkodzenia są tak poważne, że pozostaje jedynie usunięcie pozostałych części zęba i zastosowanie implantu lub innej protezy dentystycznej. Jeżeli uszkodzony ząb jest zdrowy, ale nie jest możliwe przyklejenie ułamanego fragmentu, stomatolog najprawdopodobniej zasugeruje wykonanie tak zwanej białej plomby, bonding zęba, licówki lub koronę.

Jak uzupełnić ubytek w ukruszonym zębie?

Czym wypełnić ukruszony ząb, który jest zdrowy, ale niemożliwe jest wykorzystanie ułamanego fragmentu? Jedną z opcji jest wykonanie białej plomby, czyli uzupełnienia z termoutwardzalnego tworzywa. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku niezbyt rozległych uszkodzeń, podobnie jak bonding zęba, czyli zabieg, w którym ubytek, a przy okazji ewentualne pęknięcia w szkliwie wypełnia się specjalną żywicą kompozytową. Zarówno bonding, jak i biała plomba są wytrzymałe i gwarantują naturalny wygląd zęba.

W przypadku poważniejszych uszkodzeń, często rozważa się założenie na ząb licówki, czyli cienkiej porcelanowej płytki przymocowywanej do zewnętrznej powierzchni zęba, a przy bardzo zniszczonym, ale zdrowym zębie można zdecydować się na wykonanie korony protetycznej. Pozostałe części zęba należy odpowiednio zeszlifować, aby dało się zamontować na nich sztuczną koronę zęba – w przeciwieństwie do sytuacji, w której zakłada się implanty, korzeń zęba pozostaje nienaruszony.