Jak przezwyciężyć strach przed dentystą?

Strach przed Dentystą to inaczej Dentofobia, która jest zjawiskiem, odczuwanym przez nawet połowę Polaków. Jest to rodzaj fobii, który prowadzi do zaniedbywania higieny uzębienia, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych chorób.

Dentofobia

Niektórzy mają zdrowe zęby, odporne na uszkodzenia i bakterie. Inni, mimo że dbają o higienę jamy ustnej, zmagają się z próchnicą zębów. Każdy w końcu będzie musiał odbyć wizytę u stomatologa. Regularne wizyty kontrolne są ważne, ale celowo lub nie, odwlekane w czasie. Są tacy, którzy unikają takiej wizyty przez cały rok. Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje tak naprawdę strach.

Najczęściej początek Dentofobii dają negatywne przeżycia, szczególnie z okresu dzieciństwa, takie jak leczenie na siłę, bez znieczulenia czy nawet przytrzymywanie dziecka przy zabiegu. Przy bardzo ciężkich wspomnieniach możemy się bać na samą myśl dotknięcia fotela dentystycznego. Fobia może powstać i zostać nam przekazana przez naszych rodziców. Nawet jeśli nie mamy własnych strasznych wspomnień możemy przyjąć ich przykre doświadczenia z przeszłości. Z każdą fobią można jednak walczyć, a działając konsekwentnie nawet ją pokonać. Jak przezwyciężyć strach przed dentystą?

Bardzo ważne będzie tutaj nastawienie pacjenta i lekarza. Lekarz powinien być wyrozumiały oraz budować nasze zaufanie. Powinien opracować plan leczenia, tak aby małymi krokami zwalczać fobię i jednocześnie zadbać o uzębienie. Oswajające i komfortowe warunki zabiegów będą dla pacjenta możliwością likwidacji strachu.
Gdy lekarz zbuduję fundamenty zaufania, a pacjent zgodzi się na dalsze kroki, będzie można przystąpić do trudniejszych zabiegów. W sytuacjach niskiego poziomu bólu, związanego, chociażby z nakłuciem znieczulenia, lub w przypadku nieprzyjemnych dźwięków należy odpowiednio wcześnie komunikować każde zdarzenie pacjentowi.

Pacjent ze swojej strony powinien przekazać dentyście wszystko co mu nie odpowiada i czego chciałby uniknąć. Często musi wykazać się nie lada odwagą i silną wolą walki z panicznym strachem. Powinien słuchać zaleceń dentysty jak przezwyciężyć strach przed dentystą. Tylko dzięki dobrej komunikacji i współpracy można pokonać Dentofobię.

Inne Metody

Podobnie jak w przypadku dzieci można skorzystać z metody sedacji wziewnej, która rozluźni i zrelaksuje pacjenta. W cięższych przypadkach można sięgnąć po medykamenty antystresowe i środki upajające.
Warto również zdecydować się na wizytę u psychologa, terapia fobii jest dosyć krótka i skuteczna, a może okazać się niezwykle pomocna. Klienci z zasobniejszym portfelem, mogą postawić na zabiegi nowo opracowanych technologii leczenia dentystycznego.

Warto rozmawiać o swoim problemie z rodziną i bliskimi, oni na pewno pomogą i polecą odpowiedniego Stomatologa. Warto być z nimi oraz samym sobą szczerym.

O wiele łatwiej jest, gdy zaczyna się walkę z tą chorobą na wcześniejszym etapie, planując konkretne wizyty i plan pokonania strachu. Taki plan pomoże zrobić krok naprzód i przezwyciężyć chorobę.