Jak dbać o szkliwo zębów?

Sporo osób zastanawia się, jak dbać o szkliwo zębów. Istnieją na to sprawdzone sposoby. Warto na samym początku zauważyć, że szkliwo naszych zębów złożone jest w 98 proc. ze związków mineralnych. Jest ono podatne na mikrouszkodzenia, urazy, a ponadto na działanie kwasów znajdujących się w słodkich gazowanych oraz niegazowanych napojach. Do tego dolicza się owoce, wino, słodycze, a także przetworzone produkty. Dobrze wiedzieć, jak dbać o szkliwo zębów.

Higiena jamy ustnej

Sporo pacjentów zastanawia się, jak dbać o szkliwo zębów. Przede wszystkim należy postawić na prawidłową higienę jamy ustnej. Podstawą jest odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów. Pomoże ona przede wszystkim w dokładnym wyczyszczeniu powierzchni zębów, bez ryzyka podrażnienia dziąseł oraz usunięcia pozostałości po jedzeniu oraz napojach. W celu zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej nie można zapomnieć o myciu zębów co najmniej przez dwie minut. Najlepiej robić to jeszcze dłużej. Trzeba pamiętać, że zęby myje się po to, żeby usunąć z ich powierzchni pozostałości po jedzeniu, przebarwienia po napojach, a także bakterie. Z tego powodu warto myć zęby tak długo, aż poczuje się, iż są całkowicie czyste. Warto też regularnie chodzić do gabinetu stomatologicznego. Dentyści zalecają również stosować nić dentystyczną, która jest bardzo skuteczna.

Czy szkliwo zębów się odbudowuje?

Bardzo dużo osób zastanawia się, jak dbać o szkliwo zębów. Należy postawić na regularne wizyty u dentysty, zdrową dietę, a także na prawidłową higienę jamy ustnej. Wiele osób nie wie też, czy szkliwo zębów się odbudowuje. Warto powiedzieć, że sprawdzona dieta na wzmocnienie szkliwa zakłada zwiększenie udziału wapnia w codziennym jadłospisie. Jeżeli nie ma się innych przeciwwskazań zdrowotnych, zalecane jest zwiększone spożycie mleka oraz jego przetworów. Mowa tutaj między innymi o białych serach oraz naturalnych jogurtach. Możliwe jest też odbudowanie szkliwa w pewnym stopniu. Istnieją domowe sposoby na to, które opierają się przede wszystkim na zastosowaniu past. Najpopularniejsze środki to te, które oparte są na fluorze. Okazuje się, że jony fluoru zastępują rozpuszczone jony wodorotlenowe w szkliwie, a ponadto tworzą odporniejszy na próchnicę fluoroapatyt. Co więcej, fluor skutecznie hamuje aktywność bakteryjną. Warto zaznaczyć, że odbudowa szkliwa występuje też na skutek zastosowania preparatów z kompleksem fosfopeptydu kazeiny oraz amorficznego fosforanu wapnia. Dobrze wiedzieć o tym, jak dbać o szkliwo zębów.

Jak odbudować szkliwo zębów?

Żeby odbudować szkliwo, trzeba przede wszystkim spożywać spore ilości produktów bogatych w wapń. Mowa tutaj między innymi o mleku, jogurtach, serze żółtym, sardynkach, a także orzechach ziemnych oraz laskowych. Naukowcy wskazują na to, że spożycie wapnia w naszym kraju jest zdecydowanie niewystarczające i nierzadko nie zapewnia nawet 50 proc. dziennego zapotrzebowania na ten cenny pierwiastek. Dlatego specjaliści zalecają stosowanie suplementów wapnia, żeby zapewnić szybko jego odpowiedni poziom w swym organizmie.