Jak usuwać kamień nazębny?

Troska o higienę zębów to temat, o którym mówi się wiele. Często jest tak, że pozornie wszystko robimy dobrze, natomiast praktyka wskazuje na coś zupełnie innego. Skutki niewłaściwego dbania o higienę zębów mogą być bardzo różne. Najlepszym przykładem jest chyba pojawienie się kamienia nazębnego.

Usuwanie kamienia nazębnego – jak przebiega?

Kiedy mamy do czynienia z kamieniem nazębnym, wszelkie działania szczoteczką na nic się zdadzą. Nie ma więc sensu przesadnie zastanawiać się nad tym, jak usuwać kamień nazębny – choć naturalnie są domowe sposoby (na których skupimy się później). Najlepiej udać się do dentysty.

Usuwanie kamienia nazębnego najczęściej wiąże się z wykorzystaniem ultradźwięków. Krótko mówiąc, chodzi o skaling. Powierzchnia zęba poddana działaniu ultradźwięków skutecznie się oczyszcza. Kamień się kruszy i po prostu odpryskuje. Gdyby kogoś interesowała kwestia bólu, warto wiedzieć, że cały proces nie jest może bolesny, ale na pewno nie jest to nic przyjemnego. Ważne jest też to, że nie można określić dokładnego czasu trwania zabiegu. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie są zęby. Sprawa jest prosta – im więcej kamienia do usunięcia, tym więcej czasu potrzeba na wykonanie zabiegu.

Kamień na zębach – przyczyny i zabieganie

W przypadku powstania problemu nie ma sensu zastanawiać się nad tym, jak usuwać kamień nazębny. Trzeba po prostu udać się do dentysty. Z drugiej strony nie oznacza to tego, że nie ma nad czym myśleć. Jeżeli nie można poradzić sobie w danej sytuacji, trzeba dążyć do tego, aby dany przypadek nie miała miejsca.

Za główny powód pojawienia się kamienia nazębnego uważa się niewłaściwą higienę jamy ustnej. Warto też mieć świadomość tego, że płytka nazębna zazwyczaj pojawia się w miejscach trudno dostępnych. Nie ma znaczenia, czy ktoś wykorzystuje szczoteczkę manualną, czy może elektryczną. Co za tym idzie, zapobieganie możemy sprowadzić do dbania o właściwą higienę. Wystarczy pomyśleć sobie o myciu zębów – zęby najlepiej myć po każdym posiłku. Można też do tego dodać właściwe szczotkowanie i wizyty kontrolne u dentysty. Jesteśmy raczej przyzwyczajeni do tego, że udajemy się do dentysty, kiedy dzieje się coś naprawdę złego. Takie podejście jest bardzo złe. Szybsze działanie to szansa na mniejsze kłopoty.

Jak walczyć z kamieniem nazębnym w domu?

Jeśli interesujesz się tym, jak usuwać kamień nazębny w domu, dobrym pomysłem jest choćby pomyślenie o paście z drożdży piwnych. 1 łyżkę drożdży powinno się wymieszać z 1/2 łyżeczką soli i odrobiną wody. Tak przygotowany preparat powinno się stosować dwa razy dziennie (zamiennie z pastą do zębów). Za przykład może posłużyć też wykorzystanie naparu z suszonej szałwii. Jamę ustną należy przepłukiwać codziennie przez 3-4 minuty. W obu przypadkach pozytywne zmiany powinny być widoczne po upływie siedmiu dni.

Warto również mieć świadomość tego, że samodzielne rozprawianie się z kamieniem nazębnym może okazać się niebezpieczne. Trzeba decydować się na rozwiązania, które są sprawdzone i bezpieczne. Na skuteczność wpływ ma też stopień zaawansowania problemów.