Jak uzupełnić ubytki w uzębieniu?

Za pomocą uzupełnień protetycznych możliwe staje się przywrócenie pięknego uśmiechu. Pojawia się jednak pytanie, jak uzupełnić ubytki w uzębieniu. Na szczęście obecnie jest wiele sposobów, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Można zdecydować się na uzupełnienia ruchome lub stałe. Każde z tych rozwiązań ma zarówno zalety, jak i pewne wady. Oczywiście dentysta na podstawie stanu jamy ustnej doradzi najlepsze rozwiązanie dla konkretnej osoby. Ostateczna decyzja należy do pacjenta, ale warto kierować się zaleceniami od lekarza. Ma on wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Rodzaje uzupełnień stomatologicznych

Nawet utrata jednego zęba jest problemem i nie dotyczy to wyłącznie estetyki. Warto wobec tego wiedzieć, jak uzupełnić ubytki w uzębieniu, aby uchronić się przed wieloma problemami w niedalekiej przyszłości. Jeśli zęba nie da się już uratować i konieczne stanie się leczenia kanałowe, to warto pomyśleć o wkładach koronowo-korzeniowych. Jest to przykład uzupełniania protetycznego stałego. Można odbudować nawet bardzo zniszczone zęby. Zakłada się specjalną koronę protetyczną. Wkłady mogą być wykonane z metalu lub z włókna szklanego. Do wyboru są modele kompozytowe, porcelanowe. Dla wielu osób dobrym rozwiązaniem będzie korona, czyli kolejny rodzaj uzupełnienia stałego. Jest to dobre rozwiązanie przy zębach zniszczonych przez próchnicę lub uraz mechaniczny.

Jak uzupełnić ubytki w uzębieniu tanio i estetycznie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak uzupełnić ubytki w uzębieniu bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Często wybór pada na mosty zębowe. Składają się one z trzech koron protetycznych. Są ze sobą połączone. Mosty świetnie sprawdzają się przy braku pojedynczych zębów. W ten sposób można uchronić się przed rozchwianiem uzębienia. Powstała w nim luka zostanie wyeliminowana. Mosty protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów, podobnie jak korony zębowe. Tańsze rozwiązania cechują się niestety mniejszą trwałością. Trzeba także liczyć się z niższymi walorami estetycznymi.

Jakie są sposoby wstawiania zębów?

Jeśli ktoś poszukuje informacji dotyczących tego, jak uzupełnić ubytki w uzębieniu, to powinien zainteresować się licówkami. Mają one postać bardzo cienkich nakładek na zęby. Przykleja się je do powierzchni za pomocą specjalnego kleju stomatologicznego. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że dojdzie do ich odklejenia. W takiej sytuacji konieczna staje się wizyta u dentysty, który je przyklei ponownie. Za pomocą licówek można szybko poprawić kształt zębów i ich zabarwienie, zakamuflować różne niedoskonałości. Jeśli w szkliwie pojawią się jakieś defekty, to wystarczy nakleić licówki, aby nie musieć się nimi przejmować. Zaletą jest to, że zęby są szlifowane tylko w niewielkim stopniu. Obecnie najnowocześniejszym uzupełnieniem protetycznym są implanty. Niestety jest to najdroższe rozwiązanie. Można jednak liczyć na niezwykłą wytrzymałość. Implanty idealnie imitują prawdziwe uzębienie pod względem estetycznym i funkcjonalnym.