Retencja na zęby

Na ściągnięciu aparatu stałego się niestety nie kończy. Leczenie ortodontyczne trwa zwykle dwa lata. Jest to jednak niewystarczające do tego, aby mieć idealnie wyprostowane zęby do końca życia. Mają one tendencje do powrotu do swoich wcześniejszych miejsc. Należy wobec tego przeciwdziałać temu. W tym celu niezbędna staje się retencja na zęby. Trzeba liczyć się z tym, że może ona trwać kilka miesięcy, parę lat lub nawet do końca życia. Każdy przypadek jest indywidualny. Najważniejsze będzie oczywiście stosowanie się do zaleceń stomatologa.

Retencja w leczeniu ortodontycznym

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak ważna jest retencja na zęby po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Ma ona na celu podtrzymanie jego wyników. Jeśli ktoś nie stosuje aparatu retencyjnego, to niestety musi liczyć się z ryzykiem nawrotu wady zgryzu. Jest to wobec tego prosta droga do zmarnowania pieniędzy i czasu. Nawet 2 lata leczenia ortodontycznego nie sprawią, że po zdjęciu aparatu stałego problem zostanie na zawsze zażegnany. Wada zgryzu może powrócić. Niezbędna staje się wobec tego retencja na zęby. Ma to na celu utrwalenie efektu leczenia ortodontycznego. Recenzja jest kluczowa przede wszystkim u osób dorosłych. U niektórych dzieci trwa niezwykle krótko lub staje się nawet zbędna. Jest to zawsze kwestia indywidualna. Stomatolog podejmuje decyzję, czy należy sięgnąć po aparat retencyjny. Doradzi też wybór odpowiedniego modelu.

Jak długo trwa retencja na zęby?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak długo trwa retencja na zęby. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest to kwestia indywidualna. Przyjmuje się jednak, że nie powinna ona trwać krócej niż połowę czasu poświęconego na leczenie ortodontyczne. Jeśli ktoś miał aparat stały przez 2 lata, powinien stosować retencję przez co najmniej rok. Obecnie można liczyć na ogromny wybór, jest wiele rodzajów retencji, dzięki czemu nie ma problemu z dopasowaniem odpowiedniego rozwiązania do potrzeb pacjenta, jego preferencji i możliwości finansowych. Aparaty retencyjne mogą być ruchome, czyli do noszenia w ciągu dnia, wyjmowane na czas jedzenia i czyszczenia zębów. Z kolei modele stałe zakłada i ściąga stomatolog. Spełniają one należycie swoje zadanie przez całą dobę/

Ile kosztuje retainer?

Jeśli ktoś planuje leczenie ortodontyczne, to musi liczyć się z poniesieniem niemałych kosztów. Należy uwzględnić w nim także założenie aparatu retencyjnego. Pojawia się wobec tego pytanie, ile on kosztuje. Zależy to przede wszystkim od wybranego rodzaju retencji. Istotne jest, z jakich materiałów został wykonany retainer. Niestety na próżno liczyć na niską cenę. Aparat retencyjny kosztuje zwykle co najmniej 1000 zł. Ceny są bardzo zróżnicowane, w zależności od wybranego gabinetu. Za jeden łuk płaci się mniej więcej 1500 zł. Coraz częściej można liczyć na rozłożenie płatności na raty. Miesięczny koszt noszenia aparatury retencyjnego stałego wynosi mniej więcej 150 zł. Oczywiście inne ceny mają szyny retencyjne niż płytki. Trzeba zdecydować, czy lepsza będzie dla danej osoby retencja stała, czy może jednak ruchoma.