Erozja szkliwa objawy

Odpowiednia dieta jest kluczowa w kwestii dbania o zdrowe i piękne zęby. Wiele osób zdaje sobie sprawę ze szkodliwego działania słodyczy oraz niektórych napojów, takich jak kawa lub herbata. Niewiele osób jednak jest świadomych tego, jak niszczący wpływ na zdrowie zębów mają kwasy, zarówno te pochodzące z pożywienia, jak i te, które są wynikiem różnego rodzaju chorób. Nadmierne działanie kwasów przyczynia się do osłabienia i całkowitej utraty zewnętrznej części szkliwa. Jeśli chodzi o dolegliwość, jaką jest erozja szkliwa objawy początkowo są niezauważalne. Pierwszym poważniejszym objawem zazwyczaj jest nadwrażliwość zębów podczas spożywania ciepłych i zimnych posiłków. Jak leczyć erozję szkliwa? Czym spowodowana jest ta choroba? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Co powoduje erozje szkliwa?

Erozja szkliwa spowodowana jest najczęściej szkodliwym działaniem kwasów pochodzących z niektórych pokarmów. Wśród posiłków, które mają negatywny wpływ na zdrowie zębów, należy wyróżnić przede wszystkim cytrusy, wino i soki owocowe. Najczęściej pierwszym odczuwalnym objawem erozji szkliwa jest nadwrażliwość zębów podczas spożywania ciepłych i zimnych posiłków. Jest to wyraźny sygnał, że należy ograniczyć spożywanie kwaśnych pokarmów.
Bardzo często erozja szkliwa spowodowana jest również działaniem kwasów powstałych na skutek choroby. Jedną z najczęstszych chorób wpływających na osłabienie szkliwa jest refluks żołądkowo-przełykowy, któremu towarzyszy cofanie się treści żołądkowej, w tym kwasów trawiennych, w kierunku przełyku. Kwasy trawienne mają wyjątkowo szkodliwy wpływ na szkliwo zębów, dlatego jeśli zależy nam na zdrowych i pięknych zębach, należy wyleczyć wszelkie choroby, które mogą powodować uszkodzenie szkliwa.

Jak wygląda uszkodzone szkliwo?

W przypadku dolegliwości, jaką jest erozja szkliwa objawy początkowo są zupełnie nieodczuwalne. Pierwszym wyraźnym sygnałem, który składania pacjenta do wizyty u specjalisty jest nadwrażliwość zębów podczas spożywania pokarmów. Dolegliwości bólowe związane z erozją szkliwa występują niezależnie od tego, czy spożywamy ciepłe, czy zimne posiłki. Ból zębów spowodowany jest zmianami w ich strukturze. Zęby dotknięte erozją szkliwa mają na swojej powierzchni wiele płaskich, gładkich ubytków. Taki wygląd zęba świadczy o uszkodzeniu szkliwa na skutek działania kwasów.

Czy da się odbudować szkliwo?

Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest erozja szkliwa objawy początkowo są trudne do zauważenia. Niestety w momencie, w którym pacjent zaczyna odczuwać dolegliwości bólowe podczas spożywania ciepłych i zimnych posiłków, jest już za późno. Nadwrażliwość zęba spowodowana jest bowiem zmianami w strukturze zęba powstałymi na skutek zniszczenia szkliwa. Ubytki powstałe na skutek erozji szkliwa niestety są nieodwracalne. Oznacza to, że uszkodzone szkliwo w żaden sposób nie może się zregenerować i wrócić do wcześniejszego stanu. Istnieje jednak możliwość uzupełnienia ubytków przy pomocy specjalnych materiałów służących do odbudowy zębów.