Halitoza – leczenie

Halitoza to określenie na nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, który jest łatwo wyczuwalny przez pacjenta oraz osoby przebywające w jego otoczeniu. Jest to dość przykra dolegliwość, która potrafi negatywnie wpływać na jakość życia. Nieprzyjemny zapach z ust obniża pewność siebie i poczucie własnej wartości oraz utrudnia kontakty z ludźmi i nawiązywanie nowych znajomości. Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że nieprzyjemnego zapachu z ust można łatwo się pozbyć. Jeśli chodzi o przypadłość, jaką jest halitoza leczenie polega na zdiagnozowaniu przyczyny nieprzyjemnego zapachu oraz pozbyciu się jej. Jakie mogą być przyczyny halitozy oraz jak leczyć nieprzyjemny zapach z ust? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Halitoza – przyczyny

Halitoza to inaczej nieprzyjemny zapach pochodzący z jamy ustnej. Najczęściej powody występowania takiego zapachu są prozaiczne i bardzo łatwo można się ich pozbyć. Warto poznać rodzaje halitozy oraz przyczyny ich występowania, aby móc łatwo poradzić sobie z tą dolegliwością. Halitoza dzieli się na prawdziwą oraz rzekomą.


Halitoza prawdziwa to inaczej nieprzyjemny zapach z ust, który jest obiektywnie wyczuwalny. Ten rodzaj halitozy najczęściej występuje po przebudzeniu i spowodowany jest zmniejszoną produkcją śliny podczas snu. Pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust po nocnym wypoczynku jest łatwe. Wystarczy w tym celu umyć zęby, zjeść posiłek lub wypić szklankę wody. Inną przyczyną halitozy prawdziwej może być spożywanie niektórych pokarmów lub palenie tytoniu. Halitoza prawdziwa może mieć również inne podłoże, a mianowicie za powstawanie nieprzyjemnego zapachu może odpowiadać niewyleczona jednostka chorobowa, np. refluks żołądkowo-przełykowy.


Innym rodzajem halitozy jest halitoza rzekoma, czyli zapach z ust, który wyczuwany jest wyłącznie przez pacjenta i nie jest potwierdzony opinią osób w jego towarzystwie oraz obiektywnym badaniem z wykorzystaniem halimetru.

Jak leczyć nieprzyjemny zapach z ust?

Jeśli chodzi o dolegliwość, jaką jest halitoza leczenie zależy przede wszystkim od przyczyny występowania nieprzyjemnego oddechu. Najczęściej nieprzyjemny zapach z ust spowodowany jest nieodpowiednią higieną jamy ustnej lub paleniem tytoniu. W takiej sytuacji kluczem do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust jest zmiana nawyków dotyczących pielęgnacji jamy ustnej i zaprzestanie palenia. Jeśli jednak halitoza spowodowana jest chorobą, pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust będzie wymagało wyleczenia określonej jednostki chorobowej.

Jakie zioła na halitozę


W przypadku dolegliwości, jaką jest halitoza leczenie potrafi być bardzo złożonym procesem, który opiera się na dokładnym ustaleniu przyczyny występowania nieprzyjemnego zapachu z ust. Istnieje jednak kilka sposobów na pozbycie się takiego zapachu, przynajmniej na pewien czas. Bardzo dobrą metodą jest stosowanie ziołowych gum do żucia, które maskują nieprzyjemny zapach z ust. Najczęściej w leczeniu halitozy stosuje się takie zioła jak szałwia, arnika lub piołun.