Ile jest mleczaków u dziecka?

Zęby mleczne, to pierwsze zęby, które wyrastają człowiekowi już w pierwszych miesiącach życia. Są one niezwykle istotne w procesie prawidłowego kształtowania się szczęki. Na tempo wzrostu zębów oraz na ich ilość wpływa płeć, masa, a także długość urodzeniowa noworodka. W takim razie ile jest mleczaków u dziecka? Przeważnie do 3 roku życia dziecku wyrasta 20 mleczaków. Dopiero między 6, a 12 rokiem życia rozpoczyna się proces wyrastania zębów stałych.

Pielęgnacja zębów mlecznych

Pielęgnacja jest zależna nie tylko od tego ile jest mleczaków u dziecka, ale również od stadium ich rozwoju i wieku malucha. Dziecko do 3 lat powinno szczotkować zęby codziennie, a zwłaszcza wieczorem. Dzięki temu płytka nazębna będzie regularnie usuwana, a zęby będą zdrowe. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w pastę z fluorem i do 2 roku życia szczotkować nią zęby raz dziennie, a potem dwa. Dzieci w wieku 3-6 lat posiadają już pełne uzębienie mleczne. Jest to również czas, kiedy powstają zawiązki zębów stałych. Dzieci chętnie próbują myć zęby samodzielnie, jednak nie robią tego dokładnie. Aby usunąć płytkę nazębną będzie potrzebna pomoc osoby dorosłej.

Kalendarz ząbkowania

Kalendarz ząbkowania to bardzo ciekawa sprawa dla osób, które chcą kontrolować liczbę i czas wyrastania zębów swojego dziecka. W Internecie jest wiele darmowych szablonów, które pomogą wszystko zwizualizować. Dzięki temu będzie wiadomo ile jest mleczaków u dziecka.

Taki kalendarz pozwoli Ci kontrolować stan uzębienia Twojego dziecka. Dodatkowo możesz zapisywać uwagi odnośnie do problemów i dolegliwości, na które skarży się dziecko lub uwagi dotyczącego jego samopoczucia. Jednocześnie będzie to pamiątka zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka.

Próchnica na mleczakach

Próchnica, która jest doskonale znana w przypadku zębów stałych, dotyka także zęby mleczne. Jej rozwój i natężenie jest niezależne od rodzaju uzębienia, dlatego zawsze trzeba na nią uważać. Bardzo często wymienia się nieodpowiednią i niedokładną higienę jamy ustnej jako przyczynę próchnicy. Nie jest to jednak jedyny czynnik. Różnego rodzaju bruzdy, zagłębienia czy powierzchnie styczne, to idealne ośrodki do rozwoju bakterii. Dodatkowo dzieci mają skłonność do spożywania słodyczy, które potęgują szansę na powstanie próchnicy, zwłaszcza w przypadku nieprawidłowego mycia zębów.

Próchnica na mleczakach nie oznacza oczywiście, że należy taki ząb od razu wyrwać. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazuje się próba jego leczenia, dzięki czemu bakterie zostaną usunięte, a próchnica nie będzie się przenosiła na kolejne zęby. Dodatkowo pomoże to uniknąć wad zgryzu, o które bardzo łatwo w okresie kształtowania się szczęki dziecka. W niektórych przypadkach usunięcie zęba okazuje się jedyną opcją, jednak zanim podejmiesz taką decyzję, to warto ją wcześniej przedyskutować z lekarzem specjalistą. Mleczaki to pierwsze zęby dziecka, dlatego jest to idealna okazja, aby nauczyć dziecko dbałości o własne uzębienie. W przyszłości taka wiedza zaprocentuje.