Przewlekłe zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł jest dolegliwością, na którą wpływa wiele czynników. Nie jest to choroba, którą powinno się bagatelizować, albowiem może przyczynić się do poważniejszych schorzeń. Jednak czym tak właściwie charakteryzuje się ta dolegliwość?

Zapalenie dziąseł – charakterystyka

Przewlekłe zapalenie dziąseł na pierwszy rzut oka nie jest bardzo groźną chorobą. Jednak w przypadku braku leczenia może przerodzić się w o wiele bardziej niebezpieczne schorzenia, takie jak zapalenie przyzębia, które może doprowadzić do utraty zębów.

Ta choroba dotyka wiele osób, niezależnie od ich wieku, i zawsze powinno być konsultowane z lekarzem dentystą, który wskaże odpowiednie kroki. Dodatkowo nieleczone zapalenie może doprowadzić do pogorszenia się stanu układu oddechowego lub pojawienia się problemów kardiologicznych.

Zapalenie dziąseł – przyczyny

Przyczyn tej choroby jest kilka. Na pierwszym miejscu jest wymieniana nieprawidłowa higiena jamy ustnej, w tym głównie zębów i języka. To wszystko ze względu, iż głównym czynnikiem powodującym tę chorobę jest gromadzenie się płytki bakteryjnej między zębami i na ich powierzchni.

Płytka wywołuje odpowiedź immunologiczną, która może doprowadzić do niszczenia tkanki dziąseł. W najgorszym przypadku działania odpornościowe mogą nawet doprowadzić do tak silnej odpowiedzi, że utrata zębów będzie nieunikniona. Jeśli płytka nazębna nie jest odpowiednio usuwana może przeistoczyć się w kamień nazębny, który również mocno podrażnia dziąsła i może przyczynić się do ich krwawienia.

Innym czynnikiem, który może powodować tę dolegliwość jest nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy i minerały. Czyli w substancje, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Leki również mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie dziąseł, zwłaszcza leki nefrologiczne, które powodują wysuszanie się śluzówki.

Przewlekłe zapalenie dziąseł może pojawić się również przez inne czynniki takie jak zmiany hormonów, palenie czy niektóre choroby np. rak, cukrzyca, HIV.

Zapalenie dziąseł – leczenie

Początkowo zapalenie dziąseł można wyleczyć zmieniając pastę na specjalistyczną. Problem jest, jeśli choroba jest już w wyższym stadium. Wtedy może być konieczne stosowanie antybiotyku lub założenie specjalnego lekarstwa, a sam proces leczenia być długotrwały. Podstawą jest również dbanie o higienę jamy ustnej i zdrowy styl życia.

Zapalenie dziąseł – komplikacje

Przewlekłe zapalenie dziąseł, które jest leczone zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty nie powinno skutkować żadnymi komplikacjami. Inaczej wygląda sprawa, jeśli choroba jest nieleczona. Wtedy należy liczyć się z tym, iż będzie ona postępować i wpływać na kolejne tkanki. Dodatkowo może pojawić się ropień i różne infekcje. Należy spodziewać się również zapalenia przyzębia czy nawracających zapaleń, które mogą doprowadzić nawet do owrzodzenia dziąseł. Choroby dziąseł mogą wpływać również na pozostałe układy, dlatego nie należy bagatelizować żadnej przypadłości.