Irygator stomatologiczny – jak używać?

Nie ulega wątpliwości, że szczoteczka do mycia zębów nie może dotrzeć do ciężko dostępnych miejsc w jamie ustnej. Warto podkreślić, że to właśnie tam gromadzą się bakterie. W takiej sytuacji może pomóc irygator stomatologiczny jak używać wyjaśnimy w tym artykule.

Jak prawidłowo korzystać z irygatora do zębów?

Nie wszyscy mają świadomość, że miękki nalot nieustannie gromadzi się na powierzchni zębów. Z pewnością negatywny wpływ na stan uzębienia mają bakterie znajdujące się na płytce nazębnej. Należy podkreślić, że drobnoustroje produkują kwasy będące ubocznym efektem metabolizowania cukrów, które są pokarmem dla bakterii. Trafnie wskazuje się, że to właśnie kwasy niszczą szkliwo, które stanowi warstwę ochronną zębów. Do powstania próchnicy mogą doprowadzić namnażające się bakterie. Warto zaznaczyć, że jest to choroba, której nie powinno się bagatelizować, ponieważ towarzyszy jej bardzo silny ból zębów. Irygator stomatologiczny jak używać zastanawia się wielu pacjentów. Szczegółowe wskazówki powinien przekazać Ci lekarz stomatolog.

Co najpierw irygator czy szczoteczka?

Regularne i prawidłowe mycie zębów to podstawowy zabieg higieniczny, który chroni przed rozwojem próchnicy. Przy użyciu szczoteczki bez większego trudu pozbędziesz się płytki nazębnej z łatwo dostępnych miejsc. Warto jednak wykorzystać irygator, żeby jeszcze skutecznie usuwać resztki pokarmu i bakterie z przestrzeni między zębami. Irygator oczyszcza jamę ustną przy użyciu strumienia wody. Pod wysokim ciśnieniem jest wyrzucany strumień wody, dlatego dostaje się do trudnodostępnych miejsc w buzi. Irygator stomatologiczny to urządzenie, z którego każdy może korzystać samodzielnie, we własnym mieszkaniu. Należy przyznać rację, że czyszczenie zębów przy pomocy nici dentystycznych wymaga wprawy. Zdecydowanie łatwiejszy w użyciu jest irygator. Irygator sprawdzi się dobrze u pacjentów, którzy noszą częściowe protezy i stałe aparaty ortodontyczne. Najlepiej zakupić irygator w sprawdzonym i renomowanym sklepie internetowym, który wiele lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Zwróć uwagę, czy strumień wody jest skierowany prostopadle do powierzchni zębów. Nie ma co się spieszyć, wszystkie zęby należy czyścić po kolei, a także szczeliny między nimi.

Kiedy używać irygatora do zębów?

Do irygacji wykorzystaj wodę o pokojowej temperaturze, ponieważ gorąca lub zimna woda może podrażnić jamę ustną. Należy też pamiętać o zachowaniu odległości między dziąsłami a końcówką irygatora. Irygator można stosować codziennie, najlepiej rano i wieczorem przed spaniem. Musisz również pamiętać, że irygacja nie powinna być w ogóle bolesna. Dlatego najlepiej zacząć od niskiego stopnia ciśnienia wody, żeby później uzyskać parametry dostosowane do Twoich preferencji. Jeśli podczas irygacji pojawia się ból, to znaczy, że powinieneś skontaktować się ze stomatologiem. Dentysta oceni stan uzębienia i przepisze stosowne leki. Irygator może być stosowany również wtedy, gdy nosisz plomby, mostki lub aparat ortodontyczny. Podstawą jest wybór właściwej końcówki i trybu pulsacji. Tryb pulsacyjny sprawdzi się idealnie przy odsłoniętych szyjkach zębowych. Irygator stomatologiczny jak używać, powinieneś już wiedzieć po przeczytaniu tekstu.