Jeśli myślicie, że przyczyną jest brak higieny, to jesteście w błędzie, tak naprawdę można regularnie czyścić zęby, ale dalej posiadać brzydki zapach z ust. Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddech jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej.
Resztki pokarmu odkładające się w przestrzeniach międzyzębowych ulegają procesom fermentacji. W ten sposób wydzielany jest siarkowodór, którego nie wyczuwa nasz zmysł węchu. Kiedy zaniedbujemy higienizację rozwija się próchnica i kamień nazębny, którym towarzyszą brzydkie zapachy.
Co powoduje nieświeży oddech? Do kolejnych przyczyn można zaliczyć: złą dietę, stres, odwodnienie, infekcje dróg oddechowych, suchość jamy ustnej, niektóre pokarmy i napoje, tytoń oraz choroby ogólnoustrojowe.
Co powoduje nieświeży oddech i jak go zwalczyć?
Jeśli przyczyną jest nieodpowiednia higiena, należy zweryfikować nasze metody. Czy nitkujemy? Jeśli tak, to w jaki sposób. Czy używamy odpowiednich płukanek? Czy odpowiednie szczotkujemy?
Nitkować należy codziennie, tak aby wyczyścić trudno dostępne miejsca przy dziąsłach, do których nie dociera szczoteczka.
Szczotkować trzeba bardzo dokładnie, minimum 2 razy dziennie. Po każdym szczotkowaniu warto używać płynu do płukania który niszczy zalegające bakterie.
Zaleca się pić dużo wody, ograniczyć kawę i alkohol oraz słodkie i kwaśne soki. Warto zadbać o zdrową dietę i unikać pewnych produktów. Takimi mogą być cebula i czosnek, których zapach potrafi się utrzymać do 20 godzin. Alkohol po dostaniu się do krwiobiegu, a następnie do pęcherzyków płuc, jest w wydychany w podobny sposób jak związku cebuli czy czosnku.
Pod wpływem stresu następuje zaburzenie równowagi flory bakteryjnej i wydziela się więcej związków siarki. Należy unikać wszelkich sytuacji stresowych, a jeśli praca lub życie prywatne nam to utrudnia sięgnąć po herbatki uspokajające, medytację czy pomoc psychologa.
Palenie ma ogromny wpływ na jamę ustną, grozi zapaleniem przyzębia ,osłabieniem błony śluzowej i innymi chorobami dziąseł, które są źródłem dodatkowego brzydkiego zapachu.Najlepiej jak najszybciej rzucić palenie, jeśli jednak nie jest to możliwe zastąpić e-papierosami lub dokładnie myć zęby po każdym zapalenie papierosa.
Jeśli męczy nas brzydki zapach przez suchość w ustach, przyczyną jest brak śliny, która pomaga oczyszczać jamę ustną i usuwa zalegające cząstki pokarmu. Suchość w ustach występuje w czasie snu, co prowadzi do tak zwanego „porannego oddechu”, który nasila się, jeśli śpimy z otwartymi ustami. Suchość może stać się przewlekła, dlatego nie warto bagatelizować tego problemu.
Możliwe, że w codziennym życiu mamy problem z nieświeżym oddechem mimo odpowiedniej higieny i zdrowego trybu życia. Co powoduje nieświeży oddech? Mogą być to choroby ogólnoustrojowe i warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Konsekwencje
Konsekwencjami w zaniedbaniu problemu nieświeżego zapachu mogą być kłopoty towarzyskie i zawodowe. Kompleksy, ucieczka od bliższych relacji, czasami wstyd, a nawet depresja. Nie warto ignorować tego problemu i jak najszybciej doradzić się dentysty lub lekarza rodzinnego.