Krwawienie z dziąseł nie jest niczym normalnym, dlatego powinno wzbudzić niepokój. Istotne staje się znalezienie źródła problemu i wyeliminowanie przyczyny. Oczywiście najpierw trzeba wiedzieć, jak zatamować krwawienie z dziąsła. Są różne domowe sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Warto je poznać, bo nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się pomocne. Ktoś z bliskich może zmagać się z krwawiącymi dziąsłami.
Jak zatamować krwawienie z dziąsła?
Do krwawienia dziąseł może dojść w wyniku urazu mechanicznego. Zdarza się to przede wszystkim wśród małych dzieci, które przykładowo skaleczą się ołówkiem, lizakiem. Rozcięcie dziąseł wymaga zatamowania krwawienia. Można w tym celu przyłożyć do niego czysty wacik nasączony zimną wodą. Znaczenie ma również unikanie ostrych i kwaśnych potraw, aby nie podrażniać powstałego zranienia. Zaleca się stosowanie płukanek ziołowych, można także sięgnąć po gotowe płyny stomatologiczne o działaniu antyseptycznym. W przypadku powtarzającego się krwawienia dziąseł należy udać się do dentysty w celu znalezienia źródła problemu. Mogą odpowiadać za to bakterie tworzące płytkę nazębną. Przekształca się ona w kamień. Dochodzi do zaczerwienienia dziąseł, ich opuchnięcia. Krew z dziąseł świadczy często o rozwoju paradontozy lub innych chorób przyzębia.
Co pomaga na krwawienie z dziąseł?
Krwawiące dziąsła mogą być wynikiem braku witamin i minerałów. Warto wobec tego dobrze przyjrzeć się swojemu jadłospisowi. Dobrze zbilansowana dieta to podstawa. Należy zadbać również o właściwą pielęgnację jamy ustnej. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie jest czymś niezbędnym. Powinno się także stosować nici dentystyczne i płukać jamę ustną, szczególnie po posiłku. Bardzo ważna jest prawidłowa technika szczotkowania, aby nie dopuścić do podrażnienia dziąseł i ich krwawienia. Najlepiej sprawdzają się szczotki z miękkim włosiem, które trzeba oczywiście wymieniać średnio co trzy miesiące. Świetnie nadaje się także irygator, który skutecznie wypłukuje resztki pokarmowe. Dociera do trudno dostępnych zakamarków. Można mieć pewność, że nigdzie nie pozostanie żadna cząstka jedzenia, która mogłaby stanowić pożywkę dla bakterii i sprzyjać rozwojowi próchnicy. Istotne jest także rzucenie palenia papierosów, które przyczynia się do chorób dziąseł.
Jak wzmocnić krwawiące dziąsła?
Nie wystarczy wiedzieć, jak zatamować krwawienie z dziąsła. Istotne jest także poznanie sposobów na ich wzmocnienie w celu przeciwdziałania tego typu sytuacjom. Bardzo ważna jest oczywiście odpowiednia dieta. Ma ona ogromny wpływ na kondycję dziąseł. Unikać powinno się spożywania żywności wysoko przetworzonej. Rafinowany cukier działa prozapalnie i sprzyja powstawaniu próchnicy. Pokarmy skrobiowe mają tendencję do przyklejania się do zębów i dziąseł, co stanowi świetną pożywkę dla bakterii. Lepiej zmniejszyć podaż węglowodanów. Warto jeść pokarmy naturalne, przede wszystkim warzywa. Dieta ma być odżywcza, czyli bogata w witaminy i minerały. Bardzo często do krwawienia dziąseł dochodzi przy niedoborze witaminy K. Warto również regularnie odwiedzać dentystę i wykonywać profesjonalną higienizację jamy ustnej.