Jama ustna człowieka to bez wątpienia wylęgarnia wielu bakterii. Co jednak ciekawe, nie tylko popsute przez takie mikroorganizmy zęby stają się przyczyną uciążliwego bólu. Okazuje się, że także dziąsła są narażone na pewne stany zapalne i nie pozwalają nam zasnąć. Co wtedy robić? Co stosować na opuchnięte dziąsła, aby usunąć tak widoczny problem?
Stany zapalne dziąseł
Zanim przejdziemy do najważniejszej kwestii, najpierw wyjaśnimy, dlaczego występuje stan zapalny dziąsła i czym się on charakteryzuje. Podobnie, jak w przypadku psujących się zębów, tak i tutaj winna jest zła higiena jamy ustnej. Jeżeli ktoś niewłaściwie używa szczoteczki i bardzo rzadko, to nie powinien dziwić się, że prędzej czy później co najmniej jedno z dziąseł staje się opuchnięte.
Zalegające resztki jedzenia mogą tworzyć niestety płytkę nazębną, która z kolei przeobraża się w kamień nazębny. Wtedy dziąsła są ciągle podrażniane i zaczynają boleć. Gdy otworzymy szeroko buzię (najlepiej przed dużym lusterkiem), naszym oczom początkowo ukaże się niezbyt przyjemny widok – zaczerwienienie, obrzmienie, a nawet krwawienie. Takie objawy doprowadzą do rozwoju choroby. Nastąpi wrażliwość na dotyk i trudność w gryzieniu, także tych miękkich pokarmów. Gdy pojawi się cieknąca ropa i brzydki zapach, to znak, że może być już za późno, aby podjąć leczenie. Grozi nam wówczas rozchwianie zębów, a w najgorszym razie – ich całkowita utrata.
Opuchlizna od zęba, jak się jej pozbyć?
Co stosować na opuchnięte dziąsła? Jak przeciwdziałać stanom zapalnym? Odpowiedź na drugie pytanie jest oczywista – wystarczy przestrzegać odpowiednich zasad higieny. Codziennie szczotkować zęby w sposób bardzo dokładny, najlepiej z użyciem nici dentystycznej. Co więcej, należy odstawić alkohol, papierosy oraz niewłaściwą dietę.
Jednak większość osób nie decyduje się na taki krok. Czy są więc jakieś domowe sposoby na pozbycie się albo chociaż zmniejszenie obrzęku? Tak, pod warunkiem że dolegliwości nie są jeszcze zbyt poważne. Wtedy mogą pomóc płukanki ziołowe, przygotowane na bazie szałwii albo rumianku. Dzięki nim da się załagodzić objawy. Ciekawą opcją jest też stosowanie wody utlenionej oraz smarowanie dziąsła aloesem. Ostatecznie, gdy te rozwiązania będą mało skuteczne, warto zajrzeć do dentysty, a później do apteki, aby zakupić pasty do zębów czy dostępne bez recepty preparaty o właściwościach antybakteryjnych
Lek na opuchnięte dziąsła
Wiemy już, co stosować na opuchnięte dziąsła. Przypuśćmy jednak, że powyższe metody zawiodą. Czy wówczas pozostaje już tylko usunięcie zęba? Spokojnie. Jest szansa, że zdążymy umówić się na wizytę do gabinetu, gdzie doświadczony stomatolog po dokładnym zbadaniu problemu, usunie płytkę nazębną oraz przepisze lek: wspomnianą już specjalną pastę, preparat czy tabletki do ssania. Dobrym rozwiązaniem okaże się również żel do stosowania bezpośrednio na chore dziąsła.
Pamiętajmy zatem, aby nie bagatelizować jakiejkolwiek opuchlizny i zaczerwienienia wewnątrz jamy ustnej. Inaczej symptomy nasilą się tak bardzo, że może być za późno na całkowite wyleczenie, a ból stanie się nie do zniesienia!