Wiele osób nie ma pojęcia, czym jest hipoplazja szkliwa leczenie trzeba zacząć jak najszybciej. Jest to problem rozwojowy występujący zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych pacjentów. Warto poznać przyczyny tego zaburzenia, żeby wiedzieć jak je leczyć.
Hipoplazja szkliwa – przyczyny
Niedorozwój szkliwa to inaczej hipoplazja szkliwa, które polega na zmniejszeniu grubości lub całkowitym braku szkliwa. Może być zaburzeniem ogólnoustrojowym, jeśli dotyczy wszystkich zębów, a także miejscowym, kiedy obejmuje jeden lub dwa zęby. Trzeba jasno podkreślić, że na etapie tworzenia szkliwa powstają zmiany o charakterze hipoplazji. Proces ten może być zaburzony poprzez działanie czynników genetycznych, systemowych lub miejscowych. Wśród najczęstszych czynników miejscowych można wymienić zapalenie tkanek okołowierzchołkowych oraz uraz zęba mlecznego. Ogólnoustrojowe czynniki można podzielić na postnatalne, perinatalne oraz prenatalne.
Hipoplazja szkliwa – objawy
Przeprowadzone badania wskazują na to, że ubytki hipoplastyczne występują u 20-40% wcześniaków. Czynniki sprawcze to przede wszystkim hiperbilirubinemia, niedotlenienie oraz niedobory fosforu i wapnia. Hipoplazja szkliwa leczenie powinno być prowadzone pod okiem doświadczonego lekarza. Należy zauważyć, że proces tworzenia szkliwa może zaburzać także cukrzyca matki. Warto mieć na uwadze, że hipoplazja objawia się jako zlokalizowany ubytek szkliwa na powierzchni zębów. Może też dotyczyć brzegów siecznych i mieć postać bruzd i dołków w obrębie szkliwa.
Hipoplazja szkliwa – leczenie
Przykładem zaburzenia rozwojowego szkliwa pochodzenia genetycznego jest hipoplazja szkliwa leczenie może być długotrwałe. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że obejmuje zęby mleczne i stałe. Negatywny wpływ na estetykę zębów mają zmiany o charakterze hipoplazji. Warto wspomnieć, że zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy oraz wrażliwość na działanie bodźców. Przy pomocy kosmetycznych materiałów wypełniających, koron lub licówek można skorygować defekty estetyczne szkliwa. Pacjent w zależności od sytuacji może skorzystać z zabiegów fluoryzacji oraz higienizacji. Hipoplazja szkliwa leczenie wykorzystuje sprawdzone metody, dlatego nie trzeba się o nic obawiać. Trzeba dodać, że preparaty fluoru zwiększają odporność zębów na próchnicę i znoszą nadwrażliwość.
Należy pamiętać o leczeniu wszystkich ubytków próchnicowych. Nie ulega wątpliwości, że pod stałą kontrolą dentystyczną powinni pozostawać pacjenci z defektami szkliwa. Niezwykle ważne jest utrzymanie higieny jamy ustnej. Zmniejszona grubość szkliwa sprawia, że zęby są zdecydowanie bardziej narażone na rozwój próchnicy. Przynajmniej dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem i szczoteczki należy usuwać płytkę nazębną. Najlepiej używać szczoteczki z miękkim lub średnio-miękkim włosiem. Hipoplazja szkliwa leczenie w dużej mierze zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Płukanki bezalkoholowe z fluorem można wprowadzić powyżej 6 roku życia dziecka. Należy też unikać napojów o potencjale erozyjnym i ograniczyć cukier w diecie. Wszystkie zalecenia powinien przedstawić lekarz stomatolog.