Każdy marzy o tym, by być szczupłym, pięknie wyglądać i mieć idealnie proste zęby bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych zabiegów i ten ostatni aspekt jest realny, bo wystarczy udać się do gabinetu ortodontycznego i wdrożyć odpowiednie leczenie. Obecnie oprócz aparatu stałego u wielu pacjentów stosuje się wyciągi ortodontyczne, aby przyspieszyć prostowanie i osiągnąć jeszcze lepszy efekt. Jak długo nosi się wyciągi ortodontyczne i czy wymaga to od pacjenta jakiegoś wysiłku?
Kiedy trzeba nosić wyciągi ortodontyczne?
Zapewne wiele osób się zastanawia, po co nosić wyciągi, skoro do prostowania zębów stosuje się aparat. Jest to słuszne pytanie, na które odpowiedź jest prosta – przy pomocy aparatu można wyprostować zęby, ale jest on założony na dolny i górny łuk, więc nie ma możliwości spasowania górnej szczęki względem dolnej idealnie. Zadaniem wyciągów jest właśnie zrobienie tego, dzięki czemu zęby są nie tylko proste, ale także zgryz jest perfekcyjny, co wpływa nie tylko na aspekt wizualny, ale też na codzienne funkcjonowanie. Prosty zgryz pozwala lepiej trawić, bo jedzenie jest dokładnie przeżuwane, a dodatkowo nie trzeba się obawiać, że pojawią się jakieś zaburzenia w obrębie żuchwy czy szczęki. Wyciągi są zatem wskazane u pacjentów, którzy mają nieprawidłowo ułożone łuki zębowe, ale oczywiście o stosowaniu ich decyduje lekarz.
Co ile powinno się zmieniać wyciągi?
To, jak długo nosi się wyciągi ortodontyczne, zależy od wady, ale też od samego pacjenta, który ma za zadanie zmieniać je co pewien czas określony przez ortodontę. Może wydawać się to kłopotliwe, ale jest konieczne, gdyż gumki są wykonane z elastycznego materiału i pod wpływem ruchu zębów rozciągają się, a tym samym przestają spełniać swoją funkcję. Najczęściej ortodonta zaleca wymianę ich trzy lub cztery razy w ciągu doby, choć czasami może to być kłopotliwe i uciążliwe podczas dnia. Nie wolno jednak lekceważyć zaleceń i przeciągać wymiany, gdyż przedłuży to tylko niepotrzebnie czas leczenia, a tym samym będzie też więcej kosztować.
Czy noszenie wyciągów jest bolesne?
Noszenie wyciągów nie jest bolesne, choć każdy ma inny próg bólu i mogą pojawić się rozbieżne opinie na ten temat. Jednak ból, jeśli się pojawia, to jedynie w początkowej fazie leczenia, a to za sprawą przemieszczania się zębów. Już po paru dniach najczęściej pacjenci się przyzwyczajają do tego stanu rzeczy i nie reagują na ten dyskomfort, który w wielu przypadkach jest nieodczuwalny. Jeśli jednak ktoś odczuwa dość silny ból, to powinien się skonsultować z lekarzem, bo powodem może być zupełnie coś innego niż noszenie wyciągów. Na koniec warto wreszcie odpowiedzieć na pytanie, jak długo nosi się wyciągi ortodontyczne i tu odpowiedź nie będzie jednoznaczna, bo wszystko zależy od konkretnego przypadku. Jedne osoby potrzebują roku, a innym potrzeba więcej czasu, aby zgryz był idealny i zęby wyglądały jak z katalogu. Pewne jest to, że wyciągi ortodontyczne są niezbędne, aby uzyskać perfekcyjnie proste zęby, ale o przebiegu leczenia i zastosowanych metodach decyduje oczywiście ortodonta.