Troska o piękne zęby to coś, na czym (przynajmniej w teorii) zależy nam wszystkim. Czy ma to jednak zawsze przełożenie na konkretne działania? Wydaje się, że jest to temat, w przypadku którego można polemizować. Poza tym nie można zapomnieć o tym, że dentyści gwarantują różne formy pomocy. Teraz jednak skoncentrujemy się wyłącznie na jednej – wybielaniu zębów.
Przeciwwskazania do wybielania zębów
Wiele osób pewnie zastanawia się nad tym, jak wygląda wybielanie zębów. To ważne, ale najpierw trzeba zastanowić się nad tym, czy wszystko jest dla wszystkich. Krótko mówiąc, zdarza się, że w przypadku wybielania zębów występują przeciwwskazania.
Na temat przeciwwskazań można rozmawiać naprawdę długo. W przypadku kobiet problem stanowi choćby okres oczekiwania na narodziny dziecka czy okres karmienia piersią. Kłopot stanowią też np. ubytki próchnicowe.
Metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak wygląda wybielanie zębów, przede wszystkim trzeba zacząć od określenia dostępnych możliwości.
Jedną z opcji jest zdecydowanie się na system Beyond. System Beyond pozwala na średnie rozjaśnienie koloru do nawet 8 odcieni. Metoda polega na tym, że stomatolog nakłada na zęby żel, który aktywuje się za pomocą zimnego światła. Kuracja pozwala na usunięcie silnych przebarwień.
Wśród możliwości znajdziemy też metodę Prevdent. Prevdent to innowacyjny system wybielający zęby i wzmacniający szkliwo. W trakcie zabiegu dentysta wykorzystuje specjalny preparat w formie aktywnej pianki. Prevdent ma nano-hydroksyapatyt, czyli główny składnik szkliwa.
Rozwiązaniem jest też metoda nakładkowa. Stomatolog na podstawie wycisku tworzy nakładki. Później pacjent/ka dowiaduje się, jak z tych nakładek korzystać. W większości przypadków chodzi o wypełnienie nakładek żelem wybielającym.
Efekty wybielania zębów mogą utrzymać się nawet 3 lata. Oczywiście mówienie o konkretnym okresie zawsze jest w pewien sposób ryzykowne. Pod uwagę należy wziąć wykorzystaną metodę i dbałość o zęby po zabiegu.
Przebieg wybielania
Tak dochodzimy do tego, jak wygląda wybielanie zębów. Przebieg wybielania oczywiście zależny jest od tego, jaką metodę wybierzemy.
Jeżeli zdecydujemy się np. na metodę nakładkową, lekarz pobierze wyciski i odeśle je do pracowni techniki dentystycznej (tam powstają nakładki). W każdą przestrzeń aplikuje się niewielką ilość preparatu wybielającego. Pacjenci muszą zostać poinformowani o tym, jak powinno się stosować preparat wybielający. Cykl wybielania nakładkowego trwa ok. 2-3 tygodni. Metodę tą można określić jako bezpieczną, efektywną i przewidywalną.
Na cokolwiek byśmy się nie decydowali, powinniśmy też pamiętać o tym, co zostało już wcześniej wspomniane. Zdarza się, że wybielanie zębów nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na jakieś przeciwwskazanie. Dobrze też mieć świadomość tego, że możemy również mówić o wskazaniach. Do wskazań można zaliczyć choćby rozjaśnianie zębów ze względów estetycznych czy usuwanie przebarwień (także tych pojawiających się wraz z wiekiem).