Piękny uśmiech to nie tylko białe zęby, ale także proste. Nie zawsze jednak zęby rosną prosto, co powoduje wady zgryzu. Szczególnie nieestetycznie wyglądają krzywe zęby z przodu. Czy można je wyprostować i jaka metoda jest najlepsza?
Jak wyprostować przednie zęby?
Proste zęby to prawidłowy zgryz, w którym zęby szczęki górnej mają kontakt ze swoimi odpowiednikami szczęki dolnej, mają także kontakt z zębami sąsiadującymi. Prawidłowy zgryz ułatwia codzienną higienę jamy ustnej oraz prawidłowe żucie pokarmów.
Nie zawsze jednak zęby rosną prosto, najczęściej jest to spowodowane zbyt wczesnym wyrzynaniem się zębów stałych, kiedy mleczaki jeszcze pozostają na swoim. Przyczyną krzywych zębów może być także zbyt mała ilość miejsca w szczęce.
Najlepszym okresem na prostowanie krzywych zębów jest okres po wyrośnięciu zębów stałych, kiedy nie są jeszcze do końca zmineralizowane. Wystarczy wtedy stosowanie aparatu zdejmowanego.
W przypadku nastolatków i osób dorosłych najczęściej stosowane są stałe aparaty ortodontyczne. Choć nie budzą już zdziwienia, to dla niektórych osób stanowią duży dyskomfort. Dla nich nowoczesna ortodoncja ma ofertę aparatów niewidocznych typu Invisaling lub nakładek na zęby. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie cenione przez osoby, które mają krzywy ząb z przodu.
Czy da się wyprostować jeden ząb?
Nowoczesna stomatologia estetyczna oferuje wiele rozwiązań, które pozwalają na prostowanie zębów bez konieczności stosowania aparatów ortodontycznych. To duży komfort dla osób, które do wyprostowania mają pojedyncze zęby. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się licówki, które można zakładać na pojedynczy ząb lub na kilka położonych blisko siebie. Dobrze dobrane licówki są niewidoczne, dobrze korygują kształt zęba, równocześnie nie ingerują w jego strukturę. Nowoczesne licówki kompozytowe nie wymagają wcześniejszego szlifowania zębów. Nakładane są bezpośrednio na krzywy ząb z przodu.
Jak wyprostować jedynki bez aparatu?
Krzywy ząb z przodu powoduje duży dyskomfort, zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy to jedynek. W takim przypadku nie ma konieczności stosowania stałego aparatu ortodontycznego. W zupełności wystarczające są nakładki stosowane na pojedyncze zęby. Ma to szczególne znaczenie w przypadku jedynek. To najbardziej widoczne zęby podczas uśmiechu lub rozmowy.
Leczenie nakładkami przebiega w warunkach domowych, wystarczy tylko co 2 tygodnie zmieniać nakładkę. Oczywiście w tym czasie należy przestrzegać wszystkich zaleceń ortodonty dotyczących higieny jamy ustnej. Wymagane będą także wizyty kontrolne u ortodonty.
Prostowanie jedynek za pomocą nakładek jest znacznie krótsze i zamiast 2 lat w przypadku aparatu ortodontycznego, trwa tylko od 6 do 9 miesięcy i można cieszyć się prostymi zębami przednimi.
Nowoczesne rozwiązania ortodontyczne zapewniają przede wszystkim komfort osobom, które nie chcą stosować tradycyjnych aparatów ortodontycznych oraz chcą szybciej cieszyć się z efektów. Warto więc skorzystać z rozwiązań proponowanych przez stomatologię estetyczną.