W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się tomografia komputerowa w stomatologii. Warto zaznaczyć, że jest to innowacyjna technika obrazowania szczękowo-twarzowego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest dokładniejsza od panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego. Badanie wywołało prawdziwą rewolucję w świecie stomatologii i pozwoliło skorzystać w diagnostyce stomatologicznej z obrazów 3D. W tym artykule wyjaśnimy, jakie zalety ma tomografia komputerowa w stomatologii.
Tomografia stomatologiczna
Tomografia komputerowa to inaczej CBCT i pozwala lekarzowi zaplanować leczenie dentystyczne i znaleźć przyczynę bólu zębów. Trzeba zaznaczyć, że jest to metoda pozwalająca na dokładne obrazowanie trójwymiarowe struktur tkanek szczęki oraz jej okolic. Tomografia komputerowa z wiązką stożkową uwalnia 10 razy mniejszą dawkę promieniowania niż tradycyjna tomografia szczękowo-twarzowa. W trakcie tomografii wiązka promieniowania rentgenowskiego tworzy dużą liczbę obrazów i przemieszcza się wokół pacjenta. To właśnie one służą do generowania obrazów 3D.
Stożkowa tomografia komputerowa
Trójwymiarowy obraz struktur zębowych uzyskuje się w wyniku badania. Tomografia komputerowa w stomatologii zrewolucjonizowała cały rynek. Dzięki CBCT uzyskujemy szczegółowe informacje o twardych tkankach. Jednak nie daje pełnych informacji na temat tkanek miękkich, takich jak mięśnie, nerwy oraz węzły chłonne. CBCT wykorzystuje się przeważnie wtedy, gdy badanie 2D nie dostarczy odpowiedniej liczby informacji. Badanie wykonuje się po to, żeby, żeby ocenić zdrowie uzębienia, szczęki, jamy nosowej oraz zatok. W diagnozowaniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego również pomocna jest stożkowa tomografia komputerowa w stomatologii. Nie wszyscy mają świadomość, że jest też stosowana do określania budowy kości, a także orientacji zęba. Dzięki temu dentysta może szybko zlokalizować źródło bólu oraz patologii. Możliwe jest stosowanie badania w przypadku ran postrzałowych, ponieważ CBCT żuchwy i szczęki nie jest techniką rezonansu magnetycznego. Do pomiaru liczby korzeni oraz badania kanałów korzeniowych również może być stosowana tomografia stożkowa.
Jak przygotować się do tomografii szczęki
Jest niezastąpiona w przedoperacyjnej ocenie zębów i struktur ich otaczających. Badanie umożliwia postawienie właściwej diagnozy w celu ustalenia najbardziej właściwego leczenia pacjenta. Warto zaznaczyć, że tomografia komputerowa w stomatologii nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Pacjent musi jedynie zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, czyli biżuterię, aparat słuchowy oraz okulary. Tego typu przedmioty mogą zakłócić badanie, a zdjęcie nie byłoby wtedy wyraźne. Indywidualnie dla każdego pacjenta powinna być dobrana częstotliwość wykonywania badania CBCT. Ważny jest stan zdrowia oraz wiek badanej osoby. Swojemu lekarzowi należy zgłaszać wszystkie wątpliwości dotyczące badania. Kobiety muszą koniecznie informować o ewentualnej ciąży. Lekarz musi zastosować dodatkowe środki ostrożności w przypadku konieczności wykonania tomografii stożkowej u ciężarnej pacjentki. Niezbędne jest także skierowanie na wykonanie badania.