Uczucie suchości w jamie ustnej jest dolegliwością spowodowaną zmniejszonym wydzielaniem śliny. Spowodowane to może być niewłaściwą dietą, używkami, stresem lub stosowaniem niektórych leków. Suchość w jamie ustnej utrudnia mówienie, przełykanie, jedzenie. Powodować może nieprzyjemny zapach z ust. Przypadłości tej nie można lekceważyć, ponieważ może przyczynić się do rozwoju wielu chorób.
Co zrobić na suchość w jamie ustnej?
Uczucie suchości w jamie ustnej można leczyć domowymi sposobami lub przy pomocy farmakologii. W pierwszym przypadku należy ograniczyć spożywanie soli, cukru oraz ostrych przypraw. Dobrze jest także zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek, takich jak papierosy, alkohol, kawa, natomiast należy pić siemię lniane, które nawilża jamę ustną i gardło. Można także żuć bezcukrową gumę lub plasterki cytrusów oraz suszone śliwki.
Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, to uczucie suchości w jamie ustnej zwalczać można za pomocą tabletek i aerozoli, które działają na zasadzie sztucznej śliny. Należy zmienić również pastę do zębów i płyn do płukania na preparaty bez alkoholu i bez środków wybielających.
O czym świadczą suche usta?
Suche usta mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu. Należy pamiętać o wypijaniu odpowiednich płynów nie tylko latem, ale również zimą, a w ogrzewanym pomieszczeniu dobrze jest stosować nawilżacze powietrza. Suche usta mogą być spowodowane silnym nagrzewaniem słonecznym lub przebywaniem przez dłuższy czas na mrozie. Mogą być również objawem alergicznego zapalenia skóry lub uczulenia na pewne pokarmy oraz efektem przyjmowania niektórych leków. Suche usta mogą być również oznaką wielu poważnych chorób autoimmunologicznych, a także chorób skóry.
Jakie choroby powodują suchość w ustach?
Uczucie suchości w jamie ustnej to objaw choroby zwanej zespołem Sjogrena. Choroba ta polega na tym, że organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnym białkom, w rezultacie dochodzi do zmian zapalnych, które uszkadzają gruczoły wydzielania zewnętrznego.
Do innych chorób, które mogą powodować uczucie suchości w jamie ustnej należy kamica nerkowa, a także ostra niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty, hiperkalcemia oraz twardzina. Suchość w ustach wywołana również może być przez amyloidozę, czyli nieuleczalna chorobę, która powoduje odkładanie się w komórkach różnych narządów białka, a także przez sarkaidozę. Jest to autoagresywna choroba, która może mieć różne objawy. Gruźlica, cukrzyca nieleczona, a także zakażenie wirusami HIV i AIDS prowadzić mogą również do uczucia suchości w jamie ustnej.
Dolegliwość ta może pojawić się podczas gorączki, biegunki lub wymiotów, w wyniku odwodnienia.
Jakie mogą być powikłania?
Suchość w ustach, kiedy występuje długotrwale i nie jest leczona, może spowodować wiele, groźnych powikłań. Może to być próchnica, zmiany grzybiczne, bruzdy na języku i wargach, a także zapalenie zatok, oskrzeli oraz płuc. Spowodowane jest to tym, że podrażniona, pozbawiona śliny powłoka znajdująca się w gardle i jamie ustnej ulega uszkodzeniom mechanicznym.