Ząbkowanie rozpoczyna się stosunkowo wcześnie. Oczywiście uzębienie mleczne nie pozostaje do końca życia. Zostaje ono zastąpione zębami stałymi. Nie oznacza to jednak tego, że można zaniedbywać pielęgnację mleczaków. Są one szczególnie podatne na działanie bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Zęby mleczne rosną we własnym tempie, szybciej lub wolniej. Zadaniem rodzica staje się sprawdzenie, czy nie doszło do powstania wad zgryzu i różnych nieprawidłowości w jamie ustnej.
W jakim wieku wypadają mleczaki?
U niektórych dzieci zęby mleczne pojawiają się stosunkowo szybko, bo już po kilku miesiącach. Duży wpływ mają na to uwarunkowania genetyczne. Jeśli u rodzica szybko pojawiły się pierwsze zęby, to u dziecka będzie podobnie. Oczywiście zawsze jest to kwestia indywidualna, dotyczy to także wypadania mleczaków. Do ich utraty dochodzi najczęściej już u pięciolatków. Oczywiście wypadanie mleczaków jest procesem powolnym. Trwa kilka lat, zaczyna się od 13. roku życia. Zęby zawsze wypadają w takiej samej kolejności, w jakiej wyrastały. Jeśli dojdzie już do nocnego rozchwiania zęba, ale nadal nie będzie chciał on wypaść, to lepiej go usunąć. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju stanu zapalnego dziąsła. U niektórych zęby stałe wyrastają jeszcze przed wypadnięciem mleczaków. Przy zaburzeniach w wymianie uzębienia zawsze powinno się zasięgnąć fachowej porady stomatologicznej.
Czy wypadanie mleczaków u dziecka boli?
Wiele osób interesuje to, czy wypadanie mleczaków u dziecka boli. Oczywiście wiąże się to z dyskomfortem, większym lub mniejszym. Nie trzeba jednak przejmować się uporczywymi dolegliwościami bólowymi. Bardzo często dziecko nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że utraciło uzębienie, bo mleczaki wypadają bezboleśnie. Najpierw dochodzi do rozchwiania zęba, dzięki czemu zaczyna się on samoczynnie wysuwać z dziąsła, po czym wypada. Warto jednak od razu zaznaczyć, że bezproblemowa utrata uzębienia mlecznego ma miejsce, gdy jest ono zdrowe. Jeśli zęby mleczne zostaną objęte próchnicą, to niestety trzeba liczyć się z wystąpieniem dolegliwości bólowych. Istotna staje się wobec tego profilaktyka przeciwpróchnicza. Należy odwiedzać regularnie stomatologa.
Jak przyspieszyć wypadanie mleczaków u dziecka?
Wypadanie mleczaków u dziecka nie powinno być przyspieszane. Jest to naturalny proces. Mleczaki zostaną wymienione na zęby stałe, gdy przyjdzie na to właściwy moment. Oczywiście w niektórych przypadkach można zaingerować, wyrwać ruszający się ząb. Zdarza się, że mleczaki wypadają za wcześnie lub cały proces wydłuża się w czasie. Jest to wynikiem nieprawidłowego rozwoju organizmu, szczególnie struktur kostnych. Zbyt wczesne wypadanie mleczaków u dziecka powinno skłonić do konsultacji z dentystą. W przypadku dzieci leczenie ortodontyczne przebiega relatywnie szybko. Pozwala uchronić się przed wadami zgryzu. Trzeba też liczyć się z tym, że zęby mleczne są bardziej podatne na rozwój próchnicy. Regularne wizyty u stomatologa to podstawa. Może on we wczesnym stadium wykryć różne nieprawidłowości i je wyeliminować.