Mycie zębów rano przed czy po śniadaniu?

Jakie jest źródło wszystkich problemów z zębami dziąsłami i ogólnie z jamą ustną? Jak można się bez trudu domyślić, praktycznie wszystkie te problemy spowodowane są przez nieprawidłową higienę jamy ustnej. To właśnie z tego powodu tak dużo osób zastanawia się nad tym, kiedy dokładnie powinno się myć zęby i czy może to mieć w ogóle jakieś znacznie. Mycie zębów rano przed czy po śniadaniu – co będzie lepszym wyborem?

Kiedy myć zęby przed czy po jedzeniu?

Zanim jednak odpowie się na pytanie, co jest lepsze, mycie zębów rano przed czy po śniadaniu, najpierw warto sobie zadać inne, a mianowicie, z jakiego powodu to właśnie szczotkowanie jest tak istotne. W jakim celu się to robi?

W jamie ustnej przez cały czas obecne są miliony bakterii żywiących się cukrami. W procesie przemiany materii wydzielają z siebie kwasy, które niszczą szkliwo. Co więcej, bakterie zmieszane ze śliną i resztkami jedzenia mogą odkładać się na zębach w postaci płytki nazębnej, która następnie zmienia się w kamień.

Jaki jest jedyny skuteczny sposób na ich usunięcie? Mowa tu oczywiście o mechanicznym usuwaniu zagrożenia, czyli szczotkowaniu zębów. Pozwala ono zedrzeć z zębów płytkę nazębną, a także usunąć nagromadzone kwasy.

Co będzie lepsze, mycie zębów rano przed czy po śniadaniu? Jak można się domyślić, zdecydowanie lepszym wyborem będzie umycie zębów po jedzeniu. Dzięki temu można z nich usunąć resztki pokarmu, które pozostałyby na zębach do czasu kolejnego mycia, czyli najczęściej przez cały dzień.

Dlaczego należy myć zęby po przebudzeniu?

Część specjalistów nie zgadza się z powyższym stwierdzenie i forsując tezę, że o wiele lepszym pomysłem będzie mycie zębów od razu po przebudzeniu i nieczekanie do posiłku. Z jakiego powodu może to być prawdą?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że przez całą noc podczas snu ilość wydzielanej śliny jest o wiele mniejsza niż za dnia. Oznacza to, że bakterie obecne w jamie ustnej wyrządzają znacznie większe szkody. Czekanie z myciem zębów do skończenia posiłku przedłuża tylko negatywne ich oddziaływanie na zębach, co rzecz jasna nie jest wskazane.
Drugim powodem, dla którego powinno się myć zęby od razu po przebudzeniu, są kwestie czysto użytkowe. Zwyczajnie o poranku mało kto ma świeży oddech. Jedzenie śniadania w takiej sytuacji nie może być zaliczone do najprzyjemniejszych doświadczeń.

Jak dbać o zęby?

Bez względu jednak na to, kiedy dokładnie umyje się zęby, nikt nie zaprzecza temu, jak krytycznie ważne jest utrzymywanie jamy ustnej w odpowiedniej czystości. Co jednak bardzo ważne, zalecane jest nie tylko mycie zębów, lecz również inne bardzo ważne czynności. O czym jeszcze powinno się pamiętać w tym zakresie?

Zdecydowanie najważniejszą czynnością obok szczotkowania zębów jest ich nitkowanie. Przy pomocy specjalnej nici dentystycznej czyści się przestrzenie pomiędzy zębami. Jest to naprawdę bardzo ważne, ponieważ nawet najlepsze i najdokładniejsze szczotkowanie nie usunie zabrudzenia z tych miejsc. Żeby więc nie pozostawiać go tam, stosuje się nic dentystyczną. Zamiennikiem dla niej może być specjalne urządzenie, czyli irygator.