Prawidłowa higiena jamy ustnej zapewnia zębom nie tylko ładny wygląd, ale przede wszystkim chroni je przed próchnicą. Z tego względu ważna jest nie tylko systematyczność i dokładność, ale także używanie odpowiednich past do zębów. Większość z nich wzbogacana jest fluorem, który wzmacnia szkliwo. Niektórzy obawiają się, że fluor w paście do zębów jest szkodliwy dla zdrowia. Sprawdzimy, czy ich obawy są słuszne i mają swoje uzasadnienie?
Charakterystyka fluoru
Fluor to pierwiastek niemetaliczny o bardzo dużej aktywności. To właśnie ze względu na tą aktywność nie występuje w przyrodzie w stanie wolnym, ale tworzy różne związki występujące w glebie, wodzie oraz powietrzu. Głównym źródłem fluoru w organizmie człowieka jest woda, herbata, ryby, sery, pieczywo pełnoziarniste, mięso oraz pasta do zębów.
Fluor niezbędny jest do prawidłowej mineralizacji zębów i kości zapewniając im prawidłowy rozwój. Odpowiednia dawka fluoru zapewnia odbudowę szkliwa, zmniejsza osadzanie się płytki nazębnej oraz zapobiega powstawaniu próchnicy. Związki fluoru działają bakteriobójczo i zapobiegają przetwarzaniu cukrów w kwasy, ograniczają namnażanie bakterii i osadzanie się płytki nazębnej.
Fluor niezbędny jest także do prawidłowego rozwoju systemu kostnego, zwłaszcza dzieci i nastolatków. U osób starszych jego niedobór może powodować osteoporozę i prowadzić do częstych złamań kości.
Niedobór fluoru prowadzi do nieprawidłowej mineralizacji szkliwa i kości, ale jego nadmiar jest również niebezpieczny dla organizmu.
Jak zapobiegać fluorozie?
Nadmiar fluoru w organizmie jest tak samo niebezpieczny jak jego niedobór. Zbyt duża ilość fluoru powoduje fluorozę. Początkowo objawia się ona powstaniem małych plamek na zębach, w późniejszym etapie szkliwo może pękać, a zęby łatwo się łamią. Przewlekła fluoroza negatywnie wpływa na cały organizm, powodując:
- ogólne osłabienie,
- bóle mięśni i stawów,
- zapalenie dziąseł,
- deformację kości i stawów,
- skostnienia i zwapnienia.
Na powstanie fluorozy nie ma wpływu fluor w paście do zębów ani zawarty w żelach do fluoryzacji, ponieważ jego ilości są minimalne i działa miejscowo. Największym źródłem fluoru są spożywane produkty, a więc w przypadku wystąpienia objawów fluorozy wystarczy zmienić dietę, by poziom fluoru wrócił do normy.
Czy fluor w paście do zębów na pewno jest bezpieczny?
W tej kwestii zdanie stomatologów jest jednoznaczne, fluor w paście do zębów jest całkowicie bezpieczny, dodatkowo zapewnia ochronę zębów przed próchnicą. Dzienne zapotrzebowanie na fluor u osób dorosłych wynosi 3-4 mg, u dzieci ok. 1 mg.
Tubka pasty do zębów zawiera zaledwie 1500 ppm fluoru (liczba gramów fluoru na 1 mln mililitrów), a więc bardzo niewiele. Pasty do zębów dla dzieci zawierają go ok. 350 ppm. Przedszkolaki powinny myć zęby pod nadzorem rodziców, ponieważ mają tendencję do połykania pasty.
Tak więc stosowanie pasty do zębów z fluorem nie ma negatywnego wpływu na zdrowie i nie przyczynia się do powstania fluorozy.