Zęby codziennie są narażone na wiele różnych czynników, które mogą prowadzić do ich uszkodzenia. Każdy chciałby się cieszyć pięknym uśmiechem przez wiele lat. Dlatego warto chronić własne zęby na różne sposoby. Jednym z rozwiązań może być lakowanie, jednak czy lakować zęby stałe?
Lakowanie zębów – definicja
Lakowanie zębów to zabieg, który polega na pokrywaniu bruzd, które znajdują się na powierzchni zębów, specjalnym lakiem. Ta substancja uniemożliwia odkładanie się płytki nazębnej w bruzdach, a przy tym pomaga w procesie czyszczenia zębów. Jest to zabieg profilaktyczny, który zabezpiecza przede wszystkim przed próchnicą. Szczególnie narażone są zęby trzonowe, które nie są równe, więc stają się idealnym środowiskiem dla próchnicy.
Lakowanie zębów stałych
Lakowanie zębów jest zabiegiem bardzo popularnym wśród dzieci, którym zaczynają wyrastać zęby stałe. Często pojawia się pytanie, czy lakować zęby stałe. Chcąc zadbać i zabezpieczyć zęby warto rozważyć lakowanie, które nie jest zabiegiem inwazyjnym, a bardzo skutecznym.
Proces lakowania jest w pełni bezbolesny. Dentysta rozpoczyna od dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów za pomocą specjalnych nakładek w formie szczoteczki. Następnie nakłada na powierzchnie zębów preparat wytrawiający w postaci żelu. Dzięki temu lak dokładnie wypełni i uszczelni bruzdy, a także będzie idealnie przylegał do zębów. Wytrawiacz należy usunąć i dokładnie osuszyć powierzchnię zęba. Potem stomatolog nakłada cienką warstwę laku. Lak jest w płynnej postaci, dlatego bardzo łatwo wypełnia wszystkie bruzdy. Na koniec dentysta używa lampy utwardzającej, która pozwala lakowi uzyskać docelowe właściwości, dzięki którym próchnica nie będzie powstawała. Dodatkowo po utwardzeniu laku należy sprawdzić, czy ta dodatkowa warstwa nie zaburza zgryzu.
Lakowanie zębów – za i przeciw
Lakowanie zębów to zabieg, na który warto zwrócić uwagę. Zabezpiecza on zęby przed próchnicą, a jednocześnie nie jest inwazyjny w stosunku do zęba. Odpowiadając na pytanie, czy lakować zęby stałe należy zwrócić uwagę na plusy takiego rozwiązania. Próchnica to jedna z najpopularniejszych chorób, dlatego warto rozważyć zabieg, który ją zlikwiduje. Lakowanie jest również zabiegiem, który można bez problemu uzupełnić w przypadku utraty lub starcia się laku.
Należy pamiętać o przeciwwskazaniach. Lakowanie zębów nie jest możliwe jeśli próchnica w jamie ustnej jest bardzo rozpowszechniona. Zabiegu nie przeprowadza się również na zębach startych lub w pełni niewyrośniętych. Wtedy osuszenie powierzchni zęba jest niemożliwe, a lak nie będzie się odpowiednio trzymał. Inne przeciwwskazania to płaska powierzchnia żująca, która ma słabo wyodrębnione guzki. Jednak mimo tych przeciwwskazań warto rozważyć lakowanie, które zabezpieczy zęby od próchnicy. Najlepiej skonsultować decyzję z lekarzem specjalistą, który powie nam, co jest dla nas najlepsze i pomoże podjąć odpowiednie kroki.