Leczenie kanałowe to nowoczesna metoda leczenia zakażonego zęba, która pozwala na skuteczne pozbycie się infekcji bez konieczności usuwania go. W przypadku zaawansowanej próchnicy jest to w zasadzie jedyne wyjście pozwalające zachować własne uzębienie pacjenta. Ale na czym polega leczenie kanałowe zęba? Jak dokładnie przebiega zabieg, kto kwalifikuje się do leczenia kanałowego i czy jest ono bolesne?
Na czym polega leczenie kanałowe?
Zęby składają się z trzech ułożonych warstwowo elementów – zewnętrznego twardego szkliwa, zębiny i położonej w wewnętrznej komorze zęba miazgi. Miazga zęba to żywa tkanka łączna, mocno unerwiona i ukrwiona, która odżywia ząb i odpowiada za łączność z pozostałymi częściami organizmu. Kiedy nieleczona zmiana próchnicza na powierzchni zęba spowoduje tak poważne uszkodzenia szkliwa i zębiny, że bakterie zdołają przedostać się do miazgi, dochodzi do rozwinięcia się ekstremalnie bolesnego i grożącego powikłaniami zakażenia. Ból zęba jest spowodowany nie tylko stanem zapalnym, ale również rosnącym ciśnieniem w komorze miazgi i ulgę może przynieść jedynie otwarcie komory.
Leczenie kanałowe jest jedyną skuteczną alternatywą dla stosowanego przez wieki usunięcia zakażonego zęba. Po wyczyszczeniu i rozwierceniu zmiany próchniczej dentysta, używając bardzo precyzyjnych narzędzi, dokładnie usuwa zakażoną miazgę z wnętrza zęba, wypłukując go przy tym środkami dezynfekującymi. Bardzo ważne jest, aby nie pozostawić wewnątrz resztek tkanki ani bakterii, które mogłyby spowodować wtórne zakażenie. Oczyszczone i zdezynfekowane kanały i komora zęba zostają wypełnione specjalną substancją, a ubytek w koronie zęba uzupełniony.
Ile wizyt trwa leczenie kanałowe zęba?
Leczenie kanałowe pojedynczego zęba może zostać wykonane w ciągu jednej wizyty, trwającej około dwóch – trzech godzin. Dawniej powszechne było rozkładanie leczenia kanałowego na kilka wizyt, jednak nie jest to konieczne ani zalecane. Wszystko zależy od ogólnego stanu uzębienia pacjenta oraz decyzji stomatologa co do tego, jaka forma leczenia będzie najlepsza w danym wypadku.
Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
Choć opis brzmi dość inwazyjnie, prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe jest bezbolesne, oprócz kilku wyjątków. Standardowo leczenie kanałowe wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, jednak ze względu na specyficzną budowę zębów zdarza się, że w przypadku zaawansowanego zakażenia ból nie daje się opanować środkiem znieczulającym. Ten problem może wystąpić również u pacjentów, u których nie można zastosować znieczulenia ze środkiem obkurczającym naczynia krwionośne, do których należą między innymi osoby z wadami serca, niewydolnością krążenia, jaskrą, nerwicą, padaczką, astmą oskrzelową, miażdżycą czy zaburzeniami czynności nerek.
Do dwóch tygodni po zabiegu leczenia kanałowego mogą pojawiać się dolegliwości bólowe, które jednak są nieporównywalnie słabsze od bólu wywoływanego przez zainfekowaną miazgę zęba i ustępują po zażyciu środków przeciwbólowych. Jeżeli ból utrzymuje się dłużej, niż dwa tygodnie lub się nasila, należy bezzwłocznie skontaktować się ze stomatologiem.