Jak się robi licówki na zęby?

Jednym ze sposobów estetycznej korekty wielu wad uzębienia jest założenie licówek. Ukruszone zęby, diastema, uporczywe przebarwienia, niewielkie wady zgryzu… Zastanawiasz się, czy licówki to dobre rozwiązanie dla Ciebie? Dowiedz się, jak się robi licówki na zęby, z jakich materiałów się je wykonuje i kiedy rekomenduje się ich założenie.

Co to są licówki?

Licówki to bardzo cienkie, pojedyncze płytki wykonane z materiałów imitujących naturalny wygląd zębów, naklejane za pomocą specjalnego kleju do przedniej, czyli licowej, strony zębów. W przeciwieństwie do koron, ich założenie nie wymaga drastycznej ingerencji w całość zęba, a przynosi bardzo dobre rezultaty, szczególnie kiedy zależy nam na poprawie kształtu zęba, zmniejszeniu lub usunięciu diastemy, korekcie niewielkich wad zgryzu (założenie licówek pozwala w takim wypadku uniknąć noszenia aparatu ortodontycznego), zamaskowaniu uciążliwych przebarwień, które nie poddają się próbom wybielania, przykryciu nieestetycznych wypełnień na przedniej powierzchni zęba czy odbudowie zęba złamanego lub ukruszonego. Licówki pozwalają na korektę wszystkich wymienionych problemów w szybki i bezbolesny sposób. Przeciwwskazaniami do założenia licówek są stany zapalne dziąseł, próchnica, nawykowe obgryzanie paznokci lub zgrzytanie zębami, a także niektóre zaburzenia okluzyjne.

Jak się robi licówki na zęby?

Pierwszym krokiem przed założeniem licówek jest dokładne sprawdzenie przez dentystę ogólnego stanu uzębienia pacjenta, ponieważ licówki można założyć jedynie na zdrowe zęby. Jeżeli pacjent nie ma żadnych problemów z zębami i dziąsłami, którymi trzeba by się zająć wcześniej, dentysta pobiera wycisk, na podstawie którego wykonywane są dopasowane do uzębienia pacjenta licówki. Przed założeniem ich, zęby poddaje się jeszcze piaskowaniu, cementowaniu i lekkiemu zeszlifowaniu szkliwa. Do tak przygotowanego zęba można przykleić licówkę. Założenie licówek wymaga zwykle dwóch lub trzech wizyt w gabinecie dentystycznym.

Rodzaje licówek

Skoro wiemy już, jak się robi licówki na zęby, warto również poznać ich rodzaje. Licówki dzielimy ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, na akrylowe, kompozytowe, ceramiczne i porcelanowe. Licówki akrylowe nie są trwałe i najczęściej są stosowane jedynie tymczasowo, gdy pacjent czeka na wykonanie przez protetyka dopasowanych licówek z trwalszych materiałów, lub w innym wypadku, gdy są potrzebne do korekty estetycznej zębów przez krótki okres czasu. Licówki kompozytowe składają się z kompozytu różnych materiałów o uzupełniających się właściwościach i są stosunkowo tanie, ale wymagają wymiany po kilku latach noszenia.

Mają znacznie mniejszą trwałość, niż licówki ceramiczne, zrobione z ceramik skaleniowych i barwników. Licówki ceramiczne cechuje bardzo niska podatność na osadzanie się płytki nazębnej. Natomiast licówki porcelanowe, wraz z najwyższą ceną, wyróżnia najwyższa twardość, elastyczność, wytrzymałość i odporność na przebarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego. Są również najcieńsze ze wszystkich rodzajów licówek.