Jaki implant zębowy wybrać?

W przypadku problemów z uzębieniem wybawieniem mogą okazać się implanty zębowe.

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe to rodzaj wkrętów, które są mocowane na odbudowę protetyczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba, która straciła ząb nie musi nosić protezy, tylko może skorzystać z implantów stomatologicznych, które wyglądają w pełni naturalnie. Wkręty są umieszczane w kości, z tego względu należy wykonać badania, które potwierdzą, że wszystko jest w porządku. Wywiad medyczny oraz sprawdzenie stanu jamy ustnej i zębów, a także zdjęcie rentgenowskie to pierwsze kroki, które są podejmowane. W ten sposób lekarz specjalista oceni czy nie ma żadnych przeciwwskazań do założenia implantów.

Rodzaje wkrętów

Decydując się na taki zabieg wiele osób zastanawia się jaki implant zębowy wybrać. Jest to decyzja indywidualna, którą warto skonsultować z lekarzem. Do wyboru mamy dwa rodzaje wkrętów.

Tytanowe są bardzo popularne, a dodatkowo ich koszt nie jest bardzo wysoki. Ich największą zaletą jest fakt, że rzadko zdarza się aby organizm odrzucił taki implant. Oprócz swojej wysokiej tolerancji są jeszcze bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że implant się złamie lub zniszczy, gdyż ryzyko takiego zdarzenia jest minimalne. Jedyną ich wadą jest ich srebrny kolor. Taka kolorystyka może nie przekonać osób, które mają odsłonięte szyjki, wtedy będzie się to bardzo wyróżniać na tle pozostałych zębów. Jednak jest na to rozwiązanie. Można spróbować zaawansowanych koron na implancie, które będą współgrały kolorystycznie z całym uzębieniem.

Na rynku jest dostępny również drugi rodzaj implantów – ceramiczne. Kolor jest bardzo mocno zbliżony do tkanki człowieka, dzięki czemu nie wyróżniają się na tle innych zębów. Implanty cyrkonowe są również bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych. Minusem, w tym przypadku, jest cena, która w porównaniu do implantów tytanowych, jest o wiele wyższa. Jednak mimo swojej ceny warto rozważyć ten rodzaj, albowiem takie implanty pozwolą cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata. Nie jest to tani zabieg, a dodatkowo efekty zostaną z nami na długo, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie się zastanowić jaki implant zębowy wybrać.

Założenie implantów

Po podjęciu decyzji jaki implant zębowy wybrać przychodzi czas na wykonanie zabiegu. Założenie implantów to proces długotrwały, który może trwać nawet kilka miesięcy. Jest to spowodowane tym, że miejsce zabiegowe musi się całkowicie wygoić.

Proces implantacji wkrętów jest podzielony na 3 etapy. Pierwszy krok to konsultacja z lekarzem specjalistą i przeprowadzenie wszystkich badań oraz wyleczenie innych zębów, jeśli jest taka potrzeba. Etap drugi polega na umiejscowieniu wkrętu w wyrostku zębodołowym, który powstał po utracie zęba. Taki zabieg trwa około 40 minut i jest wykonywany przy pomocy znieczulenia. Etap trzeci to moment, kiedy na wkręcie mocuje się imitację zęba wykonaną przez protetyka. Po tym wszystkim można cieszyć się nowym, pięknym uzębieniem, które będzie z nami na lata.