Kolorowe wypełnienia dla dzieci

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się kolorowe wypełnienia dla dzieci. Gdy tylko zauważysz jakąkolwiek zmianę na zębach lub dziąsłach dziecka to umów je od razu do dentysty. Leczenie będzie łatwiejsze i skuteczniejsze, jeśli szybciej odwiedzi się gabinet.

Jakie plomby dla dzieci?

Pójście z podopiecznym na wizytę zapoznawczą z gabinetem dentystycznym jest też ciekawym rozwiązaniem. Na takim spotkaniu stomatolog nie wykonuje żadnych zabiegów, ale jedynie opowiada dziecku, jak to wszystko wygląda. Maluch może wszystkiego dotknąć i poczuć się pewniej. Spróbujemy wyjaśnić, jakie zalety mają kolorowe wypełnienia dla dzieci, a także podpowiemy ile kosztują. Kolorowe plomby to tak naprawdę światłoutwardzalne wypełnienia kompozytowe, które stosowane są również u osób dorosłych. Poprzez stopniowe uwalnianie się z nich fluoru wzmacniającego strukturę zębową są dostosowywane do potrzeb zębów mlecznych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dziecko może od razu jeść i pić po założeniu takiej plomby.

Kolorowe plomby

Kolorowe wypełnienia dla dzieci dostępne są w dziewięciu barwach, dlatego każdy może wybrać swój ulubiony kolor. Czasami jest również możliwość uzupełnienia koloru brokatem. Dziecku można podać specjalne znieczulenie, jeśli mimo uspokojenia ze strony dentysty i rodziców, maluch nada obawia się wizyty u dentysty. Takie znieczulenie wykonuje się przy użyciu karpuli, a nie klasycznej strzykawki. Dawkę i moc trzeba oczywiście dostosować do małego pacjenta. Jednocześnie proces jest całkowicie bezbolesny, ponieważ stomatolog znieczula błonę śluzową w jamie ustnej malucha. Gdy znieczulenie zacznie działać to dentysta musi oczyścić ubytek próchnicowy, czyli tkanki dotknięte próchnicą. Następny etap to założenie podkładu na dno ubytku. Warto podkreślić, że nie jest to konieczne, jeśli ubytek jest płytki. Miazga zębowa jest izolowana od plomby właśnie przy pomocy podkładu. Potem stomatolog powinien założyć kolorową plombę kompozytową, czyli wypełnienie właściwe. Kolorowe wypełnienia dla dzieci to prawdziwa rewolucja w branży stomatologicznej.

Ile kosztuje zrobienie kolorowej plomby?

Cały proces zaczyna się od aplikacji kwasu ortofosforowego. Po spłukaniu żelu ubytek należy osuszyć przy pomocy dmuchawki. Jest on jeszcze smarowany bondem, czyli specjalnym płynem, który pomaga łączyć tkanki zęba z plombą. Następnie przychodzi pora na założenie właściwej plomby. Warto zaznaczyć, że osobno naświetlana jest każda warstwa. Na sam koniec trzeba jeszcze dostosować plombę do zgryzu i sprawdzić, czy ma właściwy kształt. W tym celu wykorzystuję się kawałek kalki, który pacjent przygryza. Koszt zrobienia kolorowej plomby to około 200 – 300 zł. Trzeba jednak podkreślić, że w dużych miastach ceny są oczywiście wyższe. Z kolei cena wizyty adaptacyjnej w gabinecie stomatologicznym oscyluje w granicach 50 – 100 zł. Większość dorosłych zabiera swoje dziecko do stomatologa, do którego sami uczęszczają. Jednak nie zawsze jest to dobry pomysł, ponieważ nie każdy dentysta ma właściwe podejście do dzieci. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jakie zalety mają kolorowe wypełnienia dla dzieci.